Труд 

„Кризата лъсна на витрината”

Доживяхме! Празни витрини и надписи “Дава се под наем” зеят от най-скъпите булеварди в България. Ситуацията е безпрецедентна по столичните “Витоша” и “Граф Игнатиев”, по бургаските “Александровска” и “Богориди”, на пловдивската “Княз Борис”. Кризата удря търговците, те не издържат на високите наеми и напускат. За мъртвилото по главните улици допринасят и моловете, където наемите на магазините са по-ниски. Разхождайки се по столичния бул. “Витоша”, човек доскоро можеше да закуси с понички, да си купи ваканционен имот в средиземноморска държава и да се зареди със слънчеви очила, последен модел в близката оптика. Но идилията свърши! Дори на най-скъпия булевард в България замириса на криза. Търговци напускат, някъде идват нови, другаде - помещенията пустеят. “Дава се под наем” - този надпис, размножен три пъти, да не би някой да го пропусне, е поставен на малка витрина на “Витоша” до ул. “Алабин”. Над него още стои табелата на предния наемател - испанската компания за имоти “Марина Д'ор”. Крушението на иберийския пазар на недвижимости така удари дружеството, че то беше принудено да се оттегли от проектите си в България. Опразнени са и 4-те офиса, включително на столичния пл. “Гарибалди”. Сега помещението на “Витоша” (близо 70 кв. м) се дава под наем за 4500 евро на месец. А според различни източници испанците са плащали между 7000 и 10 000 евро. От рекламите на “Витоша” № 23 става ясно, че там е имало оптика. Вчера магазинът беше пуст. Личеше, че човешки крак не е стъпвал от седмици. От съседния обект на № 25 доскоро се носеше ароматът на вкусни понички от веригата “Дънкин донатс”. Вчера се работеше по преустройството на обекта. “Изтече договорът ни със собствениците. Желаехме да го подновим, но поискаха прекалено висок наем”, коментира Дора Иванова от фирма “Самекс”. След по-малко от месец обаче веригата ще открие нов “сладък” обект на ул. “Алабин”. Дамите сигурно си спомнят бижутерията “Ла Рош” на бул. “Витоша” 46. Е, от нея “само споменът остана”... В помещението вчера се трудеше самотен майстор, а съседи споделиха, че в обекта ще се продават часовници. 

Сега 

„Компаниите започнаха войни за привличане на туристи”

Изплашени от икономическата криза, най-големите туристически агенции, работещи и онлайн, поведоха истинска ценова война в опит да увеличат записванията. Компаниите масово свалят цените на туристическите пакети, като дори обещават да върнат парите на клиента, ако цената на платената от него почивка падне, след като той си е направил резервацията, съобщи Ройтерс. От Priceline например обещават, ако друг клиент си направи резервация за същата почивка на по-ниска цена, да възстановят на клиента си до 300 долара за полет и до 600 долара за целия пакет. Друг голям туроператор - Orbitz, предлага 30% по-ниски цени за нощувки, резервирани до 24 май. Travelocity пък обявяват, че ще върнат на клиента между 10 и 500 долара, ако цените паднат, след като вече са направили резервацията. Компанията премахва и такси за запазване на полет, ако е направена до 31 май. Expedia освен тази отстъпка дава и една нощувка бонус при закупуване на пакет с три, четири или пет нощувки. Повечето от тези сайтове са подходящи по-скоро за жители на САЩ, тъй като им правят големи отстъпки за почивка в близки до тях екзотични дестинации. Резервация за шест нощувки заедно с полетите от София до Ню Йорк (през Париж) през сайта Orbitz.com излиза например 2000 долара на човек въпреки отстъпката за ранно записване. Почти същата е цената за 6-дневна екскурзия до Чикаго през Travelocity. Причината е, че щатските компании използват за придвижването из Европа традиционни авиокомпании, чиито цени са доста високи. Стойността на почивката пада значително, ако началната точка на пътуването е примерно Лондон или Париж.

Новинар

„До 200 лева по-евтина почивка на морето”

Почивките на морето това лято ще струват с между 100 и 200 лв. по-евтино. Това прогнозираха пред „Новинар” туроператори. По думите им цените ще паднат с около 10 -15 на сто, тъй като собствениците на хотели по Черноморието се опасяват от отлив на туристи заради икономическата криза и искат да ги привлекат с атрактивни цени. Българите ще могат да почиват една седмица в тризвезден хотел срещу 500-550 лв., докато през миналата година за същата ваканция се е плащаше между 600 и 700 лв. В по-луксозните комплекси също ще има намаление на цените, прогнозираха туроператорите. Вместо за 1000 лв. за седмица в четири или петзвездни хотели, ще почиваме за по 800 лв. Свалянето на цените по Черноморието вероятно ще накара повече българи да изберат почивката у нас пред ваканция в Гърция и Турция, надяват се туристически агенции. По тяхна статистика през миналата година екскурзията в чужбина са предпочели над 1 милион българи.

24 часа

„Сезираха ЕК, че GSM-ът не поевтинява”

Достатъчно у нас, казаха от БТК. Комисията за регулиране на съобщенията реши от юли операторите да свалят тарифите на едро и минута да се таксува с 23 ст., а не с 25, както е сега. От януари 2010 г. цената пада на 19 ст. Според БТК, която е сезирала и Комисията за защита на потребителите и еврокомисар Меглена Кунева, и с това намаление българинът ще плаща най-високата цена в Европа

Стандарт

„Мудис запази рейтинга ни”

Международната агенция Moody's Investors Service потвърди рейтинга на България - Baa3. Експертите от Moody's отчитат, че българското правителство е използвало съществуващия доскоро период на силен икономически растеж, за да укрепи своята финансова позиция. Те отбелязват, че в периода от 2004 г. до 2008 г. бюджетните излишъци са средно 2.7% от БВП, съотношението дълг/БВП се е понижило до 14% и е формиран значителен фискален резерв. Според Кенет Орчард, вицепрезидент и водещ анализатор в Sovereign Risk Group на Moody's., България вероятно ще изпита рецесия през 2009 г., вследствие на свиване на износа и забавяне на входящите потоци чужди капитали, но многото години на разумна фискална политика и ниското равнище на дълга означават, че правителството е добре позиционирано, за да се справи със ситуацията. От агенцията за кредитен рейтинг добавят, че няколкото години на силен ръст на вътрешното търсене са довели до повишена уязвимост на българската икономика. Банковият сектор понастоящем изглежда в разумно добро състояние, със сравнително висока капиталова адекватност и ликвидност по международните стандарти.

Стандарт

„Пускат още 500 млн. за малките фирми”

Нови 500 млн. лв. от фискалния резерв може да бъдат налети в средата на годината в банките за кредитиране на малки и средни фирми, обяви в Добрич зам.-министърът на икономиката и енергетиката Явор Куюмджиев. Това ще стане, ако сега има интерес от страна на дребния и среден бизнес към първия транш от 500 млн. лв., който стига до търговските банки чрез Българската банка за развитие. Парите вече се използват за нисколихвени кредити за малкия бизнес.

24 часа

„55-и сме по привлекателност за бизнес”

България е на 55-о място в класация на "Форбс" на държавите, които са привлекателни за инвестиции. Първа е Дания, следвана от САЩ и Канада. В челната десетка са още Сингапур, Нова Зеландия, Великобритания, Швеция, Австралия, Хонгконг, Норвегия.
Непосредствено преди България са Македония, Гърция, Тринидад и Тобаго ,Тунис, а след нас са Мексико, Тайланд, Китай, Индия, Бразилия. Русия е на 103-о място, миналата година е била 86-а. “Форбс” прави това подреждане за бизнес привлекателност четвърта година. За него са използвани данни на фонда Heritage, Световния икономически форум, Световната банка и други.

Новинар

„Изтича срокът за обезщетения за лихвоточките”

На 21 май изтича срокът, в който собствениците на т. нар. лихвоточки, могат отново да кандидатстват за осребряването им. За да стане това, гражданите трябва да се запишат в списък по общини в зависимост от адресната им регистрация, съобщи за „Новинар” председателят на Сдружението на притежателите на компенсаторни инструменти Валентин Христов. След 1991 г. обезценените от инфлацията жилищно-спестовни влогове в някогашната ДСК бяха преобразувани в лихвоточки. Има обаче няколко условия, за да се стигне до обезщетението на собствениците, които в момента са около 185 000, каза Христов. За да бъдат лихвоточките осребрени, притежателите им не трябва да имат имоти и сметки в банки за над 40 000 лв. Условията обаче са абсурдни, тъй като собствениците на лихвоточки, освен че трябва да декларират, че нямат достатъчно средства, след това в срок от 5 години – до 2013 г. те трябва да представят бележка в общината, че са закупили апартамент, станали са собственици на идеална част от имот или са започнали строеж, обясни Христов. Накрая, след като отнякъде са успели да намерят средства, за да закупят имот, реалната сума, която ще получат около 6000 – 7000 лв., тъй като средно на човек се падат по 70 000 лихвоточки. Стойността на една лихвоточка е 8 стотинки. Според Христов обаче реалната й цена е между 20 и 50 стотинки.