24 часа

"Криза: държавата плаща 3 месеца по-дълго на безработния"


Срокът за изплащане на обезщетенията за безработица се удължава с 3 месеца, обяви вчера социалният министър Тотю Младенов. Досега максимумът бе 1 г. при дълъг стаж. Размерът на сумите остава 6 лв. минимум и 12 максимум на ден. Мярката ще е за регистрирани на борсата след 1.X. Разчетите са за 25 хил. души, което ще струва 11,5 млн. лв. Това е отделно от 200-та млн. лв., планирани за обезщетения догодина. Кризата увеличи бройката от 56 на 110 хил. По-добре е да насърчим безработните, като ги оставим по-дълго в бюрото по труда да се квалифицират, отколкото да ги пратим на помощи, обясни Младенов. 1/4 от хората между 15 и 24 г. у нас нито учели, нито работели, нямали и намерение. Осигуровките догодина няма да се вдигат, потвърди министърът. Ако обаче бизнесът не спази поетите ангажименти за запазване на работните места, вноските през 2011 г. ще скочат драстично, каза той.

Дневник

"Сметната палата: Отчетът на кабинета "Станишев" не е верен и честен"


Сметната палата отказа да завери финансовия отчет на Министерския съвет на Сергей Станишев. Според одитната институция данните, представени от кабинета "Станишев", не дават вярна и честна представа за имущественото и финансовото му състояние. Сметната палата е установила съществени грешки и нередности при касовото изпълнение на бюджета, в извънбюджетните сметки за миналата година и в баланса към 31 декември 2008 г. Отказът си да завери отчета палатата мотивира с одитния стандарт, който я задължава да не го подпише, ако "не е съставен вярно и честно".Проверката на финансовия отчет на Министерския съвет за последната година и половина от мандата на тройната коалиция беше възложена на одитната институция от парламента. Одитът беше направен от специален екип, сформиран лично от шефа на Сметната палата Валери Димитров. При ревизията си одиторите са установили данни, които "влизат в рязко противоречие със становището за заверка без резерви на годишния финансов отчет на Министерския съвет за 2008 г., утвърдено от ръководителя на Пето отделение на палатата Ерджан Алкова". Изводите на Алкова са оспорени изцяло от новия екип. Затова Валери Димитров е разпоредил тя повече да не е шеф на отделение, като е мотивирал заповедта си с "неефективно осъществен контрол за изпълнението на одитната задача". Председателят на Сметната палата е разпоредил вътрешна проверка на Пето отделение и ще го ръководи лично, докато не назначи титуляр на поста. В съобщението от институцията се подчертава, че Димитров няма право да освобождава членове на палатата, нито да предлага на парламента да ги отстрани поради несправяне с задълженията им.Отделението, ръководено от Алкова, отговаря за проверките на финансите на Министерския съвет, Националната агенция "Пътна инфраструктура" и Комисията за регулиране на съобщенията. То одитира министерствата на образованието и на спорта, Българската академия на науките и всички висши училища.Алкова беше избрана за член на Сметната палата през 2005 г. по предложение на ДПС. Преди това е била зам.-кмет на Велико Търново.

Стандарт

"Заплати в салами"


Все повече българи получават част от заплатите си в салами и консерви. Фирми раздават купони за храна, за да вържат бюджета в кризата.
Държавата позволява до 60 лв. от възнаграждението да се дава под формата на ваучери. Право да ги раздават имат само определени лицензирани фирми.
Заплатите на бартер не могат да надхвърлят 180 млн. лв. за година. Интересът е толкова голям, че някои от операторите вече са изчерпали талоните до края на 2009 г., каза за "Стандарт" Теодор Марков,  мениджър в една от компаниите, която емитира ваучери. Плащането с купони носи и финансови облекчения. По закон и фирмите, и работниците не плащат никакви налози върху стойността на талоните.

Монитор

"Печелим по €1 млрд. на година от АЕЦ “Белене”


По 1 млрд. евро печалба на година ще носи АЕЦ "Белене" след като влезе в експлоатация. Това стана ясно вчера по време на кръгла маса за бъдещето на атомния проект. За всичките 60 г., през които се планира да се експлоатира централата, се очаква тя да донесе печалба от общо 50-60 млрд. евро. Сметките са правени при прогноза за представителя на консултантите по проекта продажната цена на електроенергията от 60 евро за мегаватчас, каза Богомил Манчев. По отношение на разходите той обясни, че за всеки 1 млрд. евро приходи ще се правят 200 млн. евро оперативни разходи. При тези условия сметките показвали, че централата ще се изплати за 12 години. Според Георги Касчиев - експерт от Института за изследване на риска към Виенския университет, обаче целесъобразността на проекта изобщо не е доказана. Според него изхарчените 1,5 млрд. лв. досега по него, костват по 300 лв. на всеки български гражданин. За вложените пари до 1991 г. пък от джоба на хората били извадени по 300 долара.

Новинар

"Парното няма да поскъпва, токът нагоре с 5%"

Цената на парното през предстоящия зимен сезон няма да се увеличава въпреки поскъпването на природния газ. Това заяви вчера шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. Причина за очакваното увеличение на цената на отоплението е наредбата за ценообразуването на топлинната енергия, според която цената на парното ще се променя при промяна в цената на природния газ. От Асоциацията на топлофикационните дружества ще поискат парното в цялата страна да поскъпне с между 14 и 18 процента от 1 януари, ако цената на газа се увеличи с 24,5 процента. Преди дни газовата компания „Булгаргаз” внесе искане в ДКЕВР за увеличение на цената на природния газ с близо 25 на сто. Семерджиев коментира, че най-вероятно ръстът в цената на природния газ от Нова година ще е най-много с 15 процента, тъй като газовото дружество не е представило достатъчно аргументи за исканото повишение.

Сега

"Цените на жилищата могат да падат до края на 2010 г."


Пазарът на жилища в София няма да се раздвижи преди началото на 2011 г., което означава, че дотогава има вероятност цените да падат още. Това става ясно от финансовия отчет на инвестиционния фонд Lewis Charles Sofia Property, който има проекти в София, Пловдив, Велико Търново, Разлог и Говедарци. Според отчета в столицата има прекалено много непродадени нови жилища и през цялата следваща година едва ли някой ще почне нов проект. От друга страна прогнозите, че ще разцъфти вторичният пазар на имоти, отнети от банките, също не са се сбъднали. От фонда отчитат, че необслужваните жилищни кредити в България са прекалено малко, а и банките не са склонни да ги придобиват заради стагнацията на пазара.