Газпром може да постави нов исторически рекорд по минимален добив за цялата си история от 450 милиарда куб.м. през 2009 г., пише Ведомости.
Добивът на газовия гигант може да се свие през тази година до рекордните 450 милиарда куб.м., заяви пред Интерфакс заместник председателят на управителния съвет на концерна Александър Ананенков.
Въпреки, че Ананенков направи уговорка, че има и по-оптимистични оценки за добив до 510 милиарда куб.м.
През 2008 г. Газпром доби 549,7 милиарда куб.м. Последната прогноза за тази година /най-песимистичната от всички огласени/, е за спад с 10,5% до 492 милиарда куб.м. Тази стойност е рекордно ниска за цялата история на дружеството. Засега неговият минимум беше през 2001 г. от 512 милиарда куб.м.
Представители на Газпром не коментираха думите на Ананенков. Но експертите са убедени, че неговата песимистична прогноза едва ли ще се сбъдне. Изглежда, тя се базира на резултатите от първото тримесечие, които са пренесени за цялата година, отбелязва анализаторът на Тройка Диалог, Валерий Нестеров. Той е убеден, че добивът на Газпром ще бъде на равнище 490-510 милиарда куб.м.
Първите три месеца наистина са провал за Газпром. Добивът се срина с 18% спрямо 2008 г., общите продажби с 25% /-13% в Русия, спад с 45.5% при експорта/, чистата печалба по РСБУ – почти пет пъти.
Но вътрешното потребление вече се възстановява, отбеляза Ананенков, търсенето се връща на равнището от 2008 г. По данни на Централното диспечерско управление /ЦДУ/, през април даже е имало ръст за пръв път от половин година, съобщи Интерфакс.
И износът трябва да се възстанови, заяви неотдавна вицепрезидентът на Газпром и генерален директор на Газпром експорт Александър Медведев.
Европейските потребители се стараеха максимално да изтеглят газ от хранилищата, тъй като през първото тримесечие цената на Газпром беше прекалено висока. Но през второто и третото тримесечие цената ще се понижи, ще започне сезона на запълване на хранилищата с газ за бъдещата зима и износът ще се възстанови, прогнозира Медведев.
Но резултатите за май на Газпром за момента не са много впечатляващи. От 10 май дневният добив на концерна, според ЦДУ са се понижили до поредния минимум за последните няколко години между 975-983 милиона куб.м. Това е с 14% по-малко от средния добив през април и спад с почти 40% спрямо май 2008 г. Нестеров е убеден, че Газпром максимално извлича газ от препълнените подземни хранилища. БГНЕС
Коментари
0