Финансовият министър на САЩ Тимъти Гейтнър обяви в интервю, че някои финансови институции ще имат нужда от значителна правителствена помощ, като предупреждение срещу всякакви опити за налагане на допълнителни данъци на инвеститори, които се присъединяват към федерална програма за закупуване на токсични активи от банките.
Някои банки ще се нуждаят от големи суми, каза Гейтнърр вчера за ABC News. Според него условията за публично-частната програмата за подпомагане на банките "не трябва да се променят" за инвеститорите или те ще загубят доверие в плана.
Администрацията на Барак Обама е на път да осъществи най-скъпия спасителен план в американската история, въпреки опасенията на данъкоплатците, че помощта за Wall Street крие сериозни рискове. След като бяха похарчени около 80% от отпуснатите 700 млрд. долара за стабилизиране на банковата система, от финансовото министерство искат възможността да искат още пари от Конгреса да остане отворена.
Гейтнър отказва да прогнозира дали ще има нужда от още средства. Големият риск е, че ние можем да направим твърде малко, вместо твърде много, за да възстановим кредитирането и да стабилизираме икономиката, преминаваща през най-лошата си рецесия от 70 години насам, смята Гейтнер. Банките трябва да дадат шанс на бизнеса и да поемат отново риска на кредитирането, заяви той. Според него увеличението при жилищните покупки и кредитирането за малкия бизнес с правителствена помощ ще доведе до съживяване на пазара.
Според финансовият министър трябва да се създаде нов регулатор, който да управлява системния риск. Предложението на Гейтнер предвижда при нужда властите да могат да поемат контрола върху финансови институции. Bloomberg
Коментари
0