Без нови реформи, които да отчитат застаряването на населението, много развити икономики най-вече в Европа рискуват да преживеят "втора бюджетна криза в дългосрочен план", счита рейтинговата агенция Фич, цитирана от АФП.
"Малко страни са изложени на непосредствена опасност. Но без мащабни реформи на пенсионната им система Фич очаква да намали в идните десет години рейтингите на страните, преживяващи най-силните последици от застаряването", или които се нуждаят от най-спешни действия, съобщи агенцията в своя доклад "Цената на застаряването: втората бюджетна криза", пише БГНЕС.
Страните с добра равносметка в областта на приемането на реформи биха могли да се ползват с по-голямо маневрено поле, допълва Фич.
"Макар разрешаването на настоящата бюджетна криза да остава най-важният фактор за определянето на рейтингите на много развити икономики, без допълнителни реформи за управление на дългосрочните последици от застаряването, тези икономики рискуват втора бюджетна криза в дългосрочен план", посочва агенцията.
Според нейните прогнози съотношенията между публичния дълг и Брутния вътрешен продукт (БВП) на много страни може да "се взриви". Средното съотношение в държавите членки на ЕС се очаква да нарасне с 6,9% до 2020 г. и със 119,4% до 2050 г. За еврозоната увеличението ще бъде със 111,4% до 2050 г.
"Без реформи за увеличаване на производителността на труда и/или процента на участие в много развити икономики застаряването на населението може да доведе до спад на БВП в дългосрочен план, задълбочаващ бюджетното предизвикателство", счита Фич.
До 2050 г. Япония, Ирландия и Кипър ще бъдат най-засегнати от увеличаването на разходите, свързани със застаряването, а Люксембург, Белгия, Малта и Словения "рискуват да усетят най-тежките последици в много дългосрочен план".
Рейтингът на най-засегнатите държави може да бъде намален с до пет степени до 2050 г.
"Неотдавнашните реформи в Португалия, Италия и Гърция неутрализираха ефективно последиците в дългосрочен план от застаряването върху държавните финанси на страните", отбелязва Фич.
И докато Германия е в момента най-уязвимата страна от застаряването на населението, се очаква тя да не усети последиците на бюджетно ниво по същия начин като най-изложените държави като Япония, счита рейтинговата агенция.
Коментари
3