След като програмата на Федералния резерв, станала популярна като „количествени улеснения“ приключи в края на юни, централната банка на Щатите ще спре изкупуването на активи. Това ще сигнализира края на охлабената монетарна полтиика в света, пише Financial Times.
Срещата на комисията, която определя лихвените нива в САЩ, е насрочена на 27 април. Малко вероятно е макроикономическото управление на страната умишлено да се лиши от възможността да използва изкупуването на активи като икономически лост, като декларира, че „вече няма да прави така“.
Но централните банкери също така знаят, че изкупуването на активи на свободните пазари може да се превърне в бедствие, ако се направи в последната минута. Затова, според FT, освен ако няма изрично посочване за възможността за трета фаза количествени улеснения след изтичане на сегашната програма на стойност 600 млрд. долара, Федералният резерв ще завърши започнатото – и след това ще спре.
Количествените улеснения са атрактивна политика, след като краткосрочните лихви вече бяха понижени до нула и вече не са инструмент на разположение на централните банкери в САЩ. Чрез изкупуване на държавни ценни книжа, ФЕД може да понижи дългосрочните лихви в страната, като заедно с това стимулира икономиката.
В момента дори и по-малко агресивните банкери във ФЕД считат, че няма нужда от нов рунд количествени улеснения, тъй като рисковете, наложили през миналата есен прилагането на тази мярка, вече са отшумели. Същинската инфлация, в която не се включват цените на храните и енергията, все още е под целевото значение от 2% - но се покачва.
В последните си коментари пред Конгреса председателят на Федералния резерв Бен Бернанке говори за „устойчиво възстановяване на потребителските и бизнес разходите“. Според него рисковете за спад на икономиката са се понижили, а рискът от дефлация вече е пренебрежимо малък.
След като Европейската централна банка реши да вдигне лихвите си с четвърт процентен пункт, а ФЕД най-вероятно ще спре да изкупува активи на свободния пазар, Японската централна банка ще остане последната от важните централни банки, която ще продължава да прилага операции по монетарно охлабване. ЯЦБ прави това на фона на ужасното земетресение от 11 март, което може да вкара икономиката на страната в повторна рецесия.
Комисията по операциите на свободните пазари на Федералния резерв, след заседанието си другата сряда, ще обнародва и най-новите си икономически прогнози. Заедно с това Бернанке ще даде и пресконференция. Очаква се това да окаже много съществено въздействие на пазарната посока.
Готовността, с която политиките на количествени улеснения в САЩ се преустановяват, обаче не означава, че ФЕД задължително скоро ще вдигне и лихвите си. Докато същинската инфлация остава под 1.5%, това е малко вероятно да се случи, коментират специалистите. А и безработицата все още е по-висока от желателното, за да се погледне с добро око на монетарно затягане.
Според жаргона на финансовия свят, банкерите, които настояват за повишаване на лихвите за овладяване на инфлацията, се наричат ястреби. Гълъбите са за ниски лихви, с което те се надяват да стимулират икономическия растеж. Днес „гълъбите“ във ФЕД изтъкват, че високите цени на петрола са достатъчна заплаха за растежа, за да се прилага и преждевременно парично затягане.
Коментари
0