Информационна система, която ще интегрира данните за сектора на възобновяемите източници, както и за потенциала от изграждане на нови обекти на територията на страната, ще бъде създадена с европейско финансиране. Тя ще струва 632 766 лв. и ще се базира на географска информационна система. По план продуктът трябва да заработи в средата на 2014 година, стана ясно при представянето на проекта в София.
Той се реализира от Агенцията за устойчиво енергийно развитие, която е ключово звено в държавната администрация по отношение на работата на инсталациите, оползотворяващи енергията от възобновяеми източници. Освен, че събира централизирано данните, агенцията координира дейностите между областните и общинските администрации и изготвя справки за нуждите на гражданите и бизнеса. Тя и инстанцията, която издава гаранциите за произход на електроенергията от възобновяеми източници, които служат на компаниите производителки за доказателство при продажбите на ток по преференциални цени.
Така например, по последни актуални данни, 65.5% от енергията, която е придружена с гаранции за произход от възобновяеми източници, се изкупува от Националната електрическа компания, която я прави най-големият купувач на зелен ток. На второ място с 12.7% дял е ЕВН, а приблизително толкова е и делът на Енерго - Про като купувач на зелена енергия.
По данни от презентацията на Мария Старирадева, главен експерт в агенцията, регистрираните на територията на страната ВЕИ обекти са 1 429. Най-голяма част от тях са фотоволтаични инсталации, но с най-голяма инсталирана мощност са водноелектрическите централи. От общо 1 207 слънчеви паркове, 770 обекта са били присъединени през миналата година, което е почти 70% от общия им брой.
Най-много ВЕИ обекти има изградени в Югоизточен район, но макар и по-малко на брой, с по-голяма инсталирана мощност са инсталациите в Североизночния район, където работят 591 MW мощности.
Към момента оперирането с подобни данни е затруднено от липсата на стандартизирана система за обработването им, още повече, че не във всички случаи информацията е дигитализирана.
Очакванията, които се възлагат на новата информационна система, са чрез нея България не само да изпълни ангажиментите си към Европейския съюз за подобряване на информационното обслужване по отношение на възобновяемите енергийни източници, но и да се постигне икономия от време при изготвянето на различни видове справки. Ще се постигне и оперативна съвместимост на институциите на национално ниво чрез обучение на административния персонал и интегрирането на специален софтуер.
Коментари
0