Софийската стокова борса съобщава за драстично поевтиняване на някои от основните стоки на годишна база. „Налице е вече и първия парадокс за края на първото тримесечие, който се наблюдава при зърното. Както обикновено в началото на годината точно преди новата реколта неговата цена се повишава, заради складовите разходи, през тази година обаче за първи път откакто ССБ наблюдава пазара е налице обратната тенденция. От нова реколта досега пшеницата непрекъснато поевтинява, съобщи гл. изп. дир. на борсата Васил Симов.

Антонина Белопитова - дир. дирекция „Търговия и Информация” в ССБ съобщи и последните прогнози /публикувани вчера/ на Световния съвет по зърното за реколта 2008/2009 г., където се отчита ръст на производството със 79 млн. тона. Увеличава се потреблението, но и преходните запаси.

Изключението е царевицата, при която се очаква световният добив да падне с 5 млн. тона при незначително увеличаване на потреблението с 1 млн. тона, което по думите на Белопитова би трябвало да пресира пазара. „При този пазар важна роля оказва т.нар. „етанолова индустрия”, като компаниите след тази прогноза повишиха своите оценки за световното потребление и за използването от самата индустрия на царевица за производство на етанол”, съобщи Белопитова. Прогнозата е за увеличение на количеството царевица, което ще се преработва до етанол с 29%, което повишава FOB цената до $ 172 за тон от $ 165 за тон в края на февруари.

В ЕС пазарът не е реагирал толкова остро и остава стабилен с FOB цена от $ 135 за тон при $ 133 за февруари. Пак вчера са получени и прогнозите на COCERAL /Организация на европейските търговци за зърно, маслодайни и растителни масла и шротове/, според които, царевицата, която ще бъде произведена в България през 2009 г. ще бъде 1.216 млн. тона при 1.240 млн. тона през 2008 г.

Цени на пшеницата март 2008 г./ март 2009 г.

От данните на ССБ се вижда, че на всички основни пазари цената на зърното пада рязко за едногодишен период, като най-голямо понижение има в Унгария, където цената на хлебната пшеница пада 2.75 пъти. За България сравнението е направена при 500 лв./тон през миналата година по това време и 215 лв./тон в края на март 2009 г.

При пазарите в САЩ, Германия и Франция от началото на годината до началото на март трендът е низходящ, основно заради финансовата криза и последвалото отстъплението на инвестиционните фондове от покупката на основните ресурси, каквато е пшеницата. От началото на март трендът се обръща, заради раздвижването на финансовите пазари и политиката на американското правителство и административните марки, които се предприемат в САЩ. Оптимизмът на пазарите е продължава до 24-ти март, като през последните десетина дни отново се наблюдава спад, който се дължи и на актуализираните данни на Световния конгрес по зърното, като цените в трите държави са паднали до FOB цени от $ 184/тон в САЩ, $ 182 във Франция и $ 175 в Германия.

При черноморския регион пазарите са доста по-оптимистични без флуктуациите, които се наблюдават в САЩ и Западна Европа.

Повишението в България през последната седмица идва основно заради движението на валутните пазари и отражението на курса долар/лев. В Русия и Украйна пазарите са спокойни, категорични са от ССБ, като дори се наблюдава понижение спрямо цените от февруари. Това е заради голямото производство в двете държави и нуждата от свежи пари за производителите за пролетната сеитба. Антонина Белопитова съобщи и за повишаване на лихвите по кредитите за производителите в Украйна до 24-27%, което води до продажби и падане на цената на украинската пшеница. В Русия също е налице рекорден експорт, като последната голяма сделка е със Сирия за 200 хил. т. Моментните цени в Украйна и Русия са между $ 164 - $ 167/тон.

Цена на брашното тип 500 март 2008 г./ март 2009 г.

Брашното на пода на Стоковата борса, където мелниците играят директно чрез своите брокери от март 2008 г. досега е паднало два пъти. Цената „продава” пада от 717 лв./тон до едва 350 лв./тон сочат данните на ССБ.

Цени на маслодаен слънчоглед януари/ март 2009 г.

Поскъпването на суровината започва при двата близки до България пазари в Украйна и в Унгария още в началото на годината заради засиленото търсене от Индия. Досега азиатската държава не е диктувала цените на международните пазари, уточняват от Борсата. В Индия, а и в целия Среден Изток основната суровина за производство на мазнина е соята, но заради въвеждането на високо мито при внос на соя в Индия с 20%, започва внос на слънчоглед, което повишава и неговата цена.

От средата на февуари обаче пазарите обръщат посоката, пак заради действията на украинското правителство, което понижава митото за слънчогледа от 17% до нулева ставка. „Украинците и при този сегмент конкурират пазара. С административни мерки износът е рекорден за този период, като ръстът е с цели 13 пъти”, поясни Антонина Белопитова.

От средата на март отново следва поскъпване, което се обяснява с вероятното приключване на запасите от миналогодишната реколта.

В България сделките през февруари са били на нива от 430-440 лв./тон, но сега предлагането е на 450-460 лв./тон.

Васил Симов допълни за двата пазара, че разликата в движенията са показателни за развитието на търговията при страна член на ЕС и на държава извън Съюза.

„Едната може да прави всичко с цените, с митата, с вносно-износния режим, докато ние страните членки не можем да предприемаме подобни резки мерки и колебанията са доста по-плавни, като трендът и при хлебната пшеница е същия. Украйна е и основен играч в нашия черноморски басейн и не е възможно да не се съобразяваме с него. При такъв съперник трудно икономиките с по-строги правила, които са и по-малки, могат да се настройват и да отговарят на тази конкуренция”, вметна Симов.

Цена на олиото в Ротердам март 2009 г.

Тенденцията на поскъпване на слънчогледа се вижда и при стойностите на олиото, което се търгува в Ротердам. За едногодишен период обаче цената е паднала два пъти от $ 1 850 до сегашните $ 780/тон.

В България за едногодишен период цената на олиото пада доста по-бавно с 40%. През миналата година по това време на Борсата еднолитровата пластмасова бутилка е била 2.65 лв., а сега 1.57 лв. За март тенденцията е към поскъпване с около 7-8%.

Цени на сурововия петрол за януари – март 2009 г.

Средната цена на петрола, която следи ССБ практически се върна на нивата от началото на годината.

Борса следи движението на 15 сорта нефт, които се търгуват в Средиземно море, като сега цената е $ 52/ барел при $ 53/ барел в началото на януари. В средата на февруари цената бе паднала до едва $ 40/ барел. Съкращаването на производството от ОПЕК е една от основните за поскъпването на нефта, споделиха от ССБ.

Цени на основните метали март 2008 г./ март 2009 г.

Поевтиняването на суровините е особено показателно при движението на цените на LME /London Metal Exchange/. Повече от два пъти е понижението и при оловото, и при цинка и при алуминия.