Депутатът от Коалиция за България Румен Овчаров съобщи пред БНТ, че над 700 000 българи са подписали искането за референдум за АЕЦ "Белене". Днес подписите ще бъдат внесени в Народното събрание. След това те трябва да бъдат пратени за проверка в ГРАО и в 3-месечен срок Народното събрание трябва да се произнесе по въпроса. Така, според Овчаров можем почти сигурно да очакваме провеждането на първия национален референдум в България за тези 23 години демокрация.
"Всички договори, които предполагат изграждането на атомната централа в Белене и не пречат въобще на изграждането й, са налице. Самият факт, че правителството на Бойко Борисов с лекота похарчи над 350 милиона по тези така наречени липсващи договори, показва този факт. Или пое ангажименти за още 1.6 милиарда, които тепърва ще плащаме, е достатъчно доказателство. Не може да има крайни договори, окончателни, иписи-контакт, както се наричат, преди да е уточнен техническият проект, който трябваше да бъде окончателно утвърден от Агенцията за ядрено регулиране през месец март тази година, без да бъде ясен стратегическият инвеститор", обясни Овчаров.
Според него правителството на Бойко Борисов е изгонило германската компания ERW и за това липсва стратегически инвеститор за АЕЦ "Белене".
Освен това политиците от ГЕРБ са скрили подробности от доклада на HSBC за проекта за втора атомна електроцентрала. А тези подробности показват, че проектът е изгоден за България.
Депутатът от КБ, поясни, че площадката на Белене е "уникална. Такава площадка няма никъде, нито в Европа, нито в света. Тя е специално създадена за атомна централа. Там са похарчени над 1 милиард долара по онова време - социалистическото, когато тя е правена. Сега тя е възстановена изцяло. Така че от гледна точка на площадката няма почти никакъв проблем за началото на изграждането. Там стои и голяма част от инфраструктурата изградена. Въпросът е до каква степен и колко време ще отнеме възобновяването на преговорите с руската страна и уреждането на финансовата организация на проекта."
"Съгласен съм, енергийната ефективност е нещо, в което трябва да се инвестира, но нека да не повтаряме непрекъснато тази мантра. Проектът "Белене" не е нещо, което ще се изгражда с пари от бюджета. И е добре българските граждани да го знаят. Но сега с техните пари ще се плащат вече изплатените средства по "Белене". Вместо догодина да имаме работещ първи блок на централата, ние с увеличените цени на тока от 1 юли започваме да изплащаме тези 1 милиард и 600 милиона, които тепърва трябва да плащаме като поръчано оборудване и заемите, които са взети досега по проекта "Белене", каза Овчаров.
В студиото на БНТ в същото време беше и икономическият министър Делян Добрев. Той реагира на твърденията на депутата от КБ, като подчерта, че в продължения на 3 години няма стратегически инвеститор, който да иска да вложи средства в изграждането на АЕЦ "Белене".
Освен това, Добрев обвини БСП, че вместо да направи проектна компания, е превърнала НЕК в заложник по проекта за втора атомна електроцентрала. Така Националната електрическа компания е похарчила милиард и половина евро по този проект и сега да е в тежко финансово състояние.
Икономическият министър попита Овчаров, защо БСП не е организирала референдум за АЕЦ "Белене" през 2006 г, и ако сегашното допитване покаже, че хората искат да се строи втора атомна електроцентрала в България, откъде ще се намерят парите за целта?
"Тези 800 хиляди българи съгласни ли са да дадат по 30 хиляди лева например, за да построим този проект," попита Добрев.