България да се откаже от АЕЦ „Белене", настояват експерти
България да се откаже от АЕЦ „Белене" и ако иска да строи нови ядрени мощности - да го направи на площадката на АЕЦ „Козлодуй", настояха от Института за пазарна икономика. Те представиха доклад за нуждата и ползите от бъдещата втора атомна електроцентрала, финансиран от Институт „Отворено общество". Миналата седмица експертите съобщиха един от акцентите в доклада - че реалната цена на „Белене" ще бъде около 11 милиарда евро. Днес те предстaвиха и разчетите си каква ще бъде цената на електроенергията, произвеждана от централата. Прогнозите на експертите са, че централата ще произвежда скъп ток, който трудно би се продавал дори и за износ.
Авторите на доклада - експерти от Института за пазарна икономика, както и външни консултанти от сферата на ядрената енергетика - са категорични, че до 2025 година вътрешното потребление няма да има нужда от нова мощност като АЕЦ „Белене". Според изследването - ако токът от „Белене" се продава за по-малко от 9 евроцента на киловат час, държавата ще претърпи загуби. Красен Станчев от Института за пазарна икономика: „Ако трябва да се изплати централата Белене, би била на равнището на цената на електроенергия, произведена от вятърни централи. При продажна цена по-ниска от 9,54 евроцента, т.е. около 19 стотинки на един киловатчас на АЕЦ „Белене", нетният ефект за икономиката като цяло е отрицателен".
В доклада на експеръите е посочено, че на площадката на Белене има сериозен сеизмичен риск. Затова ако държавата все пак иска да строи нови ядрени мощности, то по-добре е да построи нов реактор в АЕЦ „Козлодуй", коментира още Красен Станчев. Предложенията на Института за пазарна икономика са правителството да започне действия по удължаване живота на 5 и 6 блок в Козлодуй, както и да подкрепи централите, които работят с местни ресурси.
Коментари
0