От Българската стопанска камара са обезпокоени от някои постановки, залегнали в Националната здравна карта (НЗК), които са в противоречие с утвърдените конституционни принципи за равнопоставеност на собствеността, гарантиране на конкуренцията, недопускане на дискриминация и равен достъп до медицински услуги за всички български граждани.
Всички тези принципи и норми са нарушени с предвиденото в НЗК задължение Националната здравноосигурителна каса да сключи договор за работа само с 57 болници, които са държавна собственост, изрично посочени в приложен към НЗК списък. За всички останали здравни заведения в страната е предвидено взаимоотношенията с НЗОК да се регулират на база субективната преценка на Касата.
Тази постановка съществено деформира установената и законово регламентирана практика в здравната система, като нарушава равнопоставеността между отделните видове собственост на здравни заведения, води до липса на реална конкуренция, нарушава се свободата на потребителите за избор на здравно заведение, възпрепятства се процесът на приватизация в сектора.
Освен това е недопустимо редът и начинът на използване на средствата от НЗОК да се определя с решение на Министерския съвет, а не от Надзорния съвет на НЗОК, който по закон е упълномощен за това.
Тревожно е, че Националната здравна карта не е обсъждана предварително – нито в Националния съвет за тристранно сътрудничество, нито в Надзорния съвет на НЗОК, в които участват представители на работодателите (осигурителите) и заетите (осигурените) лица. По този начин реалните приносители към бюджета на НЗОК са лишени от право на мнение относно разходването на техните средства.
Българска стопанска камара ще предприеме съответните действия за оспорване на решението на Министерския съвет пред Върховния административен съд, Комисията за защита от дискриминация, както и ще информира Комисията за защита на конкуренцията.
Коментари
0