БНБ ще докладва пред бюджетната комисия заради създаването на смесено дружество за печатницата. В писмо, изпратено от управителя на Централната банка Иван Искров до председателя на комисията Йордан Цонев, Искров информира за готовността на банката да обясни подробности около сделката.

Преди дебатите по актуализацията на бюджета след ветото на президента Росен Плевнелиев, Цонев представи пред колегите си писмото на Искров и след кратък дебат в комисията, депутатите решиха да изслушат представителите на БНБ по темата.

Дебатът по смесеното дружество между БНБ и една от най-големите компании в сектора „Франсоа Шарл Обертюр Груп“ започна, след като централната банка оповести приключването на сделката.

Депутатите се разделиха в становищата си дали сделката е добро решение или не, както и дали парламентът има право да иска становище от БНБ.

За Владислав Горанов от ГЕРБ казусът с печатницата не е толкова важен само по себе си, колкото проблем е това, че политици „не са изгубили инстинктите си от времето, когато се мешаха в работата на централната банка и банковата система".

„Затова и си позволявам, независимо че конкретният повод не влияе пряко върху функции на БНБ, тъй като говорим за търговско дружество собственост на БНБ и учредено с решение на МС като съвместно дружество между дружество на БНБ и френско такова, но още веднъж искам да кажа, че е категорично неприемливо от която и да е политическа сила извън дебата по избиране на органите за управление на БНБ да се намесва с коментари по работата на независимата финансова система в България“, каза Горанов.

Според Румен Гечев от Коалиция за България не става дума за каква да е сделка, а за извеждане на най-важната функция от печатницата. „По същество тя се приватизира, както и да го наричаме. Вадиш печатарските машини от държавната печатница и ги слагаш в ново дружество. Тук няма нищо тайно и непрозрачно. Това се нарича приватизация на една от дейностите на националната печатница, на печатницата на БНБ за пари", каза Гечев.

Петър Кънев от БСП обаче посочи, че е „пълен нон сенс" е да се говори за национален суверенитет и загуба на национална сигурност заради това, че банкнотите ще се печатат в търговско дружество. „Какво би отговорила Полша, чието евро се печата в Германия? Какво бихте отговорили за това, че от държавите в еврозоната само пет печатници в Европа печатат“, попита Кънев и допълни, че въпросът е технически.

За наша изненада обявеното намерение да бъде привлечен стратегически партньор в лицето на един от водещите в света производители на банкноти бе посрещнато с открито неразбиране и силни резерви от някои членове на Комисията по бюджет и финанси, като бе направено дори и допускане за „опасност от скрита приватизация“, пише Искров в писмото до Цонев.

Според управителя на БНБ Печатницата „не от днес изпитва затруднения за осигуряване на поръчки, и е изправена пред реално закриване на някои производства поради неблагоприятната икономическа среда“.

Ето защо, въпреки че „БНБ като независима централна банка и пълноправен член на Европейската система на централни банки няма право при упражняване на правомощията си да иска или да приема указания от други държавни органи“, Искров е готов да информира бюджетната комисия за подробностите за сделката.