Според оценките на инвестиционната банка UBS (управляваща активи от $ 650 млрд. ), резервите на централните банки и държавните инвестиционни фондове в света, тази година ще намалеят с $ 1.2 трлн. до $ 18 трлн. или общо с около 7%.
Този спад ще продължи и през следващата година. В допълнение към традиционните причини за изразходването на резервите, които поддържат обменния курс на националната валута, както и средствата от фондове, влизат и нуждите от покриване на бюджетния дефицит и намаляването на активите в резултат на по-малките им добиви.
"Това е началото на обрата в тенденцията, в която държавните инвестиционни фондове и централните банки са изградили активи. Изтичането на средства от централните банки ще продължи в продължение на най-малко няколко тримесечия" - очакват от UBS.
Китай поставя нова тенденция: в началото на годината е намалил резервите си с рекордните $ 300 млрд. до $ 3,51 трлн. (около 8%). Като се има предвид значителния размер на спестяванията, експертите не виждат това като риск, но отбелязват, че намаляването на резервите допринася за изтичането на капитали. Част от средствата в Китай също са изразходвани за поддържане на цените на акциите след рухването юана, пише Комераснт.
Друга група от страни с намаляващите резерви са износителите на петрол. Те изразходват резервите си за покриване на бюджетния дефицит поради по-ниските приходи от износа на ресурса. Саудитска Арабия още тази година е изхарчила около $ 72 млрд. от резервите.
Норвегия за първи път в историята си, планира да използва резервите на държавния си фонд (най-големият в света - $ 820 млрд.) за покриване на бюджетния дефицит през 2016 г. (около $ 25 млрд.).
Коментари
2