Трикът е добре познат: престъпници издирват в телефонните указатели хора, чиито малки имена звучат архаично, за да е сигурно, че става дума за възрастни хора. После им се обаждат и се представят за служители на полицията, които предупреждават пенсионерите, че са уж застрашени от обирджии.
На възрастните хора се казва, че трябва да подсигурят своите скъпоценности и пари в брой, като ги опаковат в плик и го поставят пред външната си врата, за да можели полицаите да го вземат оттам и съхранят на сигурно място. По данни на германската полиция с този трик телефонните измамници обират стотици милиони евро всяка година.
За една възлова фигура в схемата за измами в Германия разказва списание "Шпигел". 32-годишният Амар С., който през декември е задържан в турския град Измир заедно с десетки свои помощници, организирал там "кол-център" и довел до съвършенство измамната схема с фалшивите полицаи. С ограбените пари и ценности от Германия Амар С. създал в Турция цяла несметно богата империя от кол-центрове и хотели, които по всяка вероятност перат мръсни пари.
istock
Криминалната кариера на Амар С. започва твърде рано. Той е още бебе, когато през 1988 година родителите му и петте им деца пристигат в Германия. Подадената от тях молба за убежище обаче е отхвърлена като неоснователна. За да не бъде екстрадирано обратно в Турция, семейството потъва в нелегалност. По-късно се опитва в друга германска провинция под фалшиво име да се представи за семейство от Ливан. И този им опит за получаване на убежище обаче пропада.
Амар С. се проявява криминално още на осемгодишна възраст. Впоследствие той постоянно си има работа с полицията заради различни обири и измами. Само полицията в Бремен има списък от 157 следствия, заведени срещу него. Бил е и в затвора, но след като излиза оттам, отново подновява криминалната си дейност и се специализира в обири. През 2012 срещу него е произнесена присъда за пет и половина години лишаване от свобода, но Амар С. успява още преди това да избяга от следствения затвор.
istock
Фалшивите полицаи работели денонощно. Единственото изискване към тях било да говорят немски без акцент. На пенсионерите в Германия се казвало, че полицията е по петите на престъпници, които искат да им откраднат ценностите, или дори, че спестяванията им в банката са застрашени от обир, поради което ги карали да изтеглят спестяванията си и да ги "дадат на съхранение" на сигурно място. Мошениците, които отивали, за да прибират пакетите с пари и ценности, получавали по 500 евро на всеки маршрут.
istock
Мамят възрастни хора с „европейски пенсии“
С особена наглост престъпниците обирали възрастни хора, като с помощта на специален софтуер не просто прикривали телефона, от който се обаждат, но и го манипулирали така, че да изглежда като телефон на местната полиция. Колко необезпокоявано се е чувствала бандата на Амар С. в Турция си личи по снимки в социалните медии.
istok
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0