Той се изготвя от Института за икономически изследвания в Лондон съвместно с местни партньори от европейските страни. За България сътрудник на изданието е Институтът за пазарна икономика (ИПИ).
Според индекса България се намира на 22-о място по строгост на данъчните политики относно алкохола, цигарите и храната. Норвегия, която за пръв път влиза в проучването, директно го оглавява по тежест на т.нар. данъци върху греха и измества предишния лидер Финландия на трето място. Втора е Литва, която запазва позицията си от 2019 г..
България в предишното издание е била на 18-о място, което означава, че сега отношението на държавата към считаните за пороци пиене, пушене и ядене сега е станало по-либерално.
На челните места по строгост доминират скандинавските страни и Източна Европа. В другата крайност, Германия направи изключителния подвиг, като получи най-ниския резултат във всичките четири категории на индекса, показвайки най-либерален подход.
Дванадесет държави вече имат данъци върху захарните напитки, вариращи от пет евроцента на литър в Унгария до 30 евроцента в Ирландия. Няколко страни облагат и изкуствено подсладени напитки. Тринадесет държави облагат течността за електронни цигари (спрямо единадесет през 2019 г.), като данъчните ставки варират от шест евроцента на милилитър в Унгария до 30 евроцента във Финландия и Португалия.
ИПИ
България заема по-либерален подход към храната и алкохола, отколкото повечето страни от Източна Европа, но заема твърда позиция по отношение на тютюнопушенето.
ИПИ: Пандемията ще върне икономиката ни три години назад
Няма ограничения за вейпинг на закрито и електронните цигари могат свободно да се купуват и продават на вътрешния пазар, въпреки че трансграничните продажби вече са забранени. Данъчното облагане на алкохола е сравнително ниско. Има малко ограничения за рекламата на бира и вино, но рекламата на спиртни напитки е забранена по телевизията и радиото, освен в строго регулирана форма след 22:00.
Регулирането на тютюна е много по-строго. Забраната за тютюнопушене в България е сред най-тежките в Европа, без изключения в барове, ресторанти или работни места и някои ограничения на открито.
istock
Има законови ограничения за нивата на солта в произведените хляб, сирене и месни продукти от 2011 г.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0