Новият закон, вече договорен между преговарящите от Парламента и Съвета през декември 2022 г. и потвърден от Комисията по вътрешен пазар и защита на потребителите (IMCO) през май 2023 г., изисква правилна оценка на кредитоспособността на потребителя и по-строги правила за рекламата, за да се намалят проблемите при продажбите за свръхзадлъжнели хора.
Законодателството ще обхваща договори за кредит на стойност до 100 000 евро. Новите мерки включват горна граница на таксите, за да се предотвратят злоупотреби и да се гарантира, че на потребителите не могат да бъдат налагани прекомерни лихвени проценти или годишни проценти. Те също така предоставят на потребителите правото да се откажат от договор за кредит без причина в рамките на 14 дни от подписването му.
Парламентът трябва да приеме и ново законодателство за увеличаване на използването на възобновяема енергия в съответствие със Зеления пакт и REPowerEU (плана за намаляване на зависимостта от руските изкопаеми горива - бел. ред.).
Директивата, която вече е неофициално съгласувана със Съвета на ЕС, има за цел да повиши дела на възобновяемите енергийни източници в крайното потребление на енергия в ЕС до 42,5 на сто до 2030 г. Призивът е държавите членки да се стремят този дял да достигне 45 на сто. Новият закон освен това ще ускори процеса на одобряване на нови електроцентрали за възобновяема енергия, като например слънчеви и вятърни паркове, както и адаптирането на съществуващи такива.
Как ни мамят с лихвата по кредитите
Максималният срок, в който националните органи трябва да одобрят новите съоръжения за възобновяема енергия, ще бъде 12 месеца, ако са разположени в така наречените зони за възобновяема енергия. Извън тези райони процесът не трябва да надвишава 24 месеца.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1