Една от причините за това е започналото от средата на март увеличение на лихвените проценти на паричния пазар в еврозоната, особено в средносрочните и дългосрочните сегменти (6-месечен и 12-месечен ЮРИБОР), които се използват като референтни лихвени проценти от някои банки.
Допълнителни фактори, които биха могли да повлияят върху покачване на лихвените проценти по заемите, са очакваното влошаване на кредитоспособността на банковите клиенти и по-високата премия за риск на отделните страни, които вероятно ще повишат рисковата премия по кредитите.
Не се изключва и увеличение на необслужваните заеми, което също ще вдига лихвите на новите заеми, посочват от БНБ.
Според експертите значителното влошаване на международната конюнктура ще доведе до спад на външното търсене на български стоки и услуги през второто тримесечие на 2020 г., а през третото той да намалее заради отпадането на ограничителните мерки срещу COVID-19.
istock
Българите свиха кредитите
Според БНБ в резултат на влошената икономическа ситуация в резултат на ограничаващите мерки, засегнали повечето сектори банките ще бъдат по-предпазливи в отпускането на заеми.
"При реализиране на допускането, че няма да има втора вълна от COVID-19 и ново затягане на мерките, най-вероятно икономическото възстановяване на верижна база ще започне през третото тримесечие на годината", става ясно от анализа на централната банка.
iStock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
2