Странно и рязко поскъпване на потребителските заеми в левове през декември изненада експерти и потребители.
Лихвената статистика на БНБ разкри, че годишният процент на разходите (ГПР) по новоотпуснатите кредити за потребление през декември 2012 г. е скочил на 14,03% спрямо 13,20% за ноември.
На това ниво бе ГПР през най-тежките моменти на кризата през 2009 и 2010 г. За сравнение през декември 2011 г. БНБ е отчела ГПР от 13,79% по тези заеми.
Това се случва на фона на тенденцията за плавен спад на лихвите по заемите през цялата 2012 г. заради усилията на банките да привлекат нови кредитополучатели. В унисон с тенденцията през декември потребителските заеми в евро леко са поевтинели спрямо ноември - с 0,25%, а при жилищните няма промяна.
ГПР включва не само лихвите, но и таксите и комисионите по заема. Детайлната справка обаче сочи, че декемврийският ръст се дължи преди всичко на лихвата, а не на таксите или комисионите. Лихвената статистика на БНБ регистрира цената на кредита по реално сключени сделки, а не офертите на банките.
“Нямам обяснение на данните. Не съм виждал някакво сериозно покачване на лихви в офертите за потребителски кредити през декември”, коментира финансовият анализатор на портала “Моите пари” Иван Стойков.
“Данните ме учудват. Декември беше месец на промоционални оферти. Имаше промоции и на потребителски заеми”, коментира и изп. директор на консултантската компания “Кредит Център” Тихомир Тошев. По думите му евентуално обяснение би могло да бъде, че в стремежа си по-бързо да вземат заем около празниците потребителите просто не са избрали най-изгодните оферти.
"Има банки, при които цената на кредита тръгва от 12%, а в други тя е 17%", каза Тошев.
Според него няма банка, която целенасочено да е вдигнала лихвите в последния месец на миналата година.
Според главния изпълнителен директор на СИБанк Петър Андронов най-вероятното обяснение е изтичането на промоции. В СИБанк например една от промоционалните оферти е прекратена в края на ноември.
Коментари
2