Целта е те да станат достъпни за по-широк кръг крайни получатели и да се улесни процесът на кандидатстване за тях. Промяната е поредна стъпка на ФнФ за подпомагане на бизнеса в борбата с икономическите последици от пандемията COVID-19.
Предвиденият публичен ресурс за микрокредитиране със споделяне на риска е 23,9 млн. лв., осигурени от ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския социален фонд. Средствата стигат до предприятията чрез три финансови посредника – „СИС Кредит“, „Микрофонд“ и Първа инвестиционна банка (ПИБ). ФнФ вече подписа анекси към споразуменията с всички тях, с които подобрява условията по заемите.
С анексите се разширява обхватът на кредитополучателите – финансиране вече могат да получат фирми и самонаети лица, регистрирани преди не повече от 5 години. Досега условието беше кандидатите да имат по-малко от 3 приключени финансови години.
Облекчават се административните изисквания за доказване на целесъобразността на извършваните разходи, финансирани чрез кредит по финансовия инструмент.
istock
– възможност за гратисен период за главницата и/или лихвата по кредита до три години;
– възможност за отпускане на малки кредити до 5000 лв.;
– отпада изискването кандидатът за кредит да не е разпределял печалба.
42 млн. лв. допълнително от ФнФ за фирмите, засегнати от Covid-кризата
Микрокредитите със споделен риск подкрепят създаването и развитието на стартиращи компании и социални предприятия. Със средствата се подпомагат също предприятия, чиито собственици са представители на уязвими групи - безработни над шест месеца, младежи до 29-годишна възраст, хора с увреждания.
Кредитите са в размер до 48 895 лв., а срокът за тяхното погасяване е до 10 години.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0