Средната цена на потребителските кредити добавя 73 б.т. до 8.9%, докато месечният обем на новите сделки намалява с 8.7% спрямо края на юни. Лихвата по кредитите за бизнеса продължава да нараства за пети пореден месец през юли, като се повиши с 12 б.т. и достига 4.89%
При депозитите на фирмите и домакинствата лихвите леко се понижават през юли – с 10 б.т. до 1.77%, отчита още анализът.
Кредитът за частния сектор продължава да се забавя през юли и в края му нараства с 11.2% на годишна база при 11.9% ръст в края на юни. По-слабият му темп на нарастване се дължи на по-бавното увеличение на кредитите за нефинансови предприятия, който се забавя до 7.2%, спрямо растеж от 8.4% месец по-рано. За това допринася сегментът на корпоративните кредити с матуритет до една година, който отчита спад от 56% спрямо година по-рано, докато тези с матуритет над пет години продължават стабилно да нарастват, с 8.9% спрямо 8.2% през юни.
Същевременно, кредитите на домакинствата запазват темпа си, като се увеличават с 14.1%, за което принос продължава да има значителното нарастване на кредитите за потребление и на тези за покупка на жилища, в съответствие с по-високия ръст на потреблението на домакинствата през второто тримесечие и растящите цени на жилищата. Кредитите за покупка на жилища отчитат повишение от 18.3% на годишна база при 18% през юни, като динамиката им не е повлияна от наскоро предприетите от БНБ макропруденциални мерки за охлаждане на пазара.
Колко е лихвата по овърдрафт и кредитни карти
Данните за заетостта за второто тримесечие на 2023 г. от Системата на националните сметки (СНС) потвърждават тенденциите на трудовия пазар, регистрирани месец по-рано от данните от Наблюдението на работната сила. Годишният ръст на заетите, около и над 1%, наблюдаван от втората половина на 2021 г. досега, почти изцяло изчезва. През второто тримесечие на 2023 г. броят на заетите в икономиката бе 3 561.73 хил. души, като нараства едва с 0.1% (на годишна база).
istock
През разглеждания период компенсацията на един нает се повишава номинално със 7.2%, което свидетелстваше за продължаващо забавяне в темпа на растеж на показателя във всички сектори на икономиката. Текущата динамика на компенсацията на един нает и производителността на труда намалява натиска върху номиналното увеличение на разходите за труд на единица продукция, които се повишават с 5.4% на годишна база. Реалните разходи за труд на единица продукция продължиха да се понижават, макар и с минимален темп от 0.4%.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0