"Най-вероятно банковата система ще направи още няколко такива покачвания на лихвите по ипотечните кредити в няколко поредни тримесечия, но то ще остане, в такива малки граници. Т.е. много плавно ще бъде покачването и ще отидат на около 3 или малко над 3%.“
Покачването на лихвените проценти по кредитите започва за новите клиенти, уточни още Тихомир Тошев.
Кредитен консултант: Сега е добър момент за рефинансиране на ипотеката
"За тези, които са изтеглили кредити в България, лихвите по ипотечните кредити още не са се повишили.“
"По цял свят лихвените проценти тръгнаха нагоре, за да се бори инфлацията. Това покачване, което започна преди повече от година, в България е доста по-плавно и по-бавно в сравнение с други страни: ако в Европа лихвите по ипотечните кредити отидоха на нива между 6 и 8%, в България покачването е минимално – между 0,1-0,3%, и това е в голяма степен на вътрешната ситуация в България. Тук също има висока инфлация, но имаме и много конкурентна банкова система и много ликвидна банкова система, и поради това, че лихвите по депозитите остават близки до нулата, лихвите по кредитите остават ниски в България,“ разказа още експертът.
istock
"Ако погледнем статистиката за средните доходи в страната, ще видим, че за последната година заради високата инфлация доста фирми за да не изгубят служителите си са повишили заплатите. Ръстът на доходите в последните 5 години беше значителен, докато лихвите вървяха надолу.“ Според него има проблем с бързите кредити на пазара, тъй като оскъпяването там е изключително високо.
Банките затягат отпускането на кредити
"Уловката е при бързите кредити е, че истината е много различна. Защото кредите без лихви са с много специфични условия и повечето хора не отговарят на тях, а дългосрочните кредити обикновено са с много високи лихви, има много допълнителни такси за да бъде заобиколен Закона за потребителските кредити. Друга голяма грешка е, че когато хората не успяват да се справят с плащането на такъв кредит, те теглят втори, трети, четвърти."
"Идеята на бързите кредити в Европа е да се вземе малка сума, която не достига до заплатата, ако трябват за нещо спешно, като лекарства, сметка. Там идеята е да се вземе 200-500 лева, които да се погасят веднага на първата заплата. Затова се наричат и "кредит до заплата“, разказа още Тихомир Тошев, като добави, че кредитната карта е много добра алтернатива на бързите кредити, защото когато кредитна карта се полза само тогава, когато има спешна нужда, и се връщат парите при първата заплата, не се плаща лихва, защото гратисните периоди са до 45 дни при повечето кредитни карти, "докато при бързите кредити оскъпяването е жестоко.“
Покачването на лихвите влияе на пазара на недвижими имоти, сподели още Тихомир Тошев:
"Вече четвърто поредно тримесечие броят на сделките с недвижими имоти намалява. Това показва, че този пазар започва да се успокоява. За съжаление когато инфлацията тръгна рязко нагоре, много хора решиха да спасят парите си, купувайки си имоти, което доведе миналата година до ръст на цените на имотите – до 20-25% в големите градове. Точно тези високи цени на имотите накараха хората в момента да са по-внимателни и част от купувачите да се изтеглят от пазара на имоти. През тази година цените на имотите се успокоиха, вървим към един спокоен пазар на имотите.“
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0