Според банката от началото на втората половина на 2022 г. се наблюдава тенденция към плавно повишаване на среднопретегления лихвен процент по нови срочни депозити на бизнеса и домакинствата, който към декември 2022 г. възлиза на 1.01% (-0.13% през юни). В сектора на нефинансовите предприятия среднопретегленият лихвен процент достига 1.05% към декември 2022 г. (-0.41% през юни).
По валути по-съществено нарастване се наблюдава при лихвените проценти по новите срочни депозити на фирмите в долари. В сектора на домакинствата повишението на среднопретегления лихвен процент бе по-слабо (до 0.94% през декември спрямо 0.12% през юни), като по-съществено нарастване, както и при фирмите, е отчетено при лихвените проценти по депозитите в долари. Причината вероятно е по-бързото и по-значителното затягане на паричната политика на Федералния резерв в САЩ спрямо затягането на паричната политика в еврозоната, обясняват от БНБ.
Според експертите на банката наблюдаваната през първите осем месеца на 2022 г. тенденция към слабо понижаване на лихвените проценти по новоотпуснати кредити на фирмите и домакинствата бе преустановена в края на третото тримесечие на годината. В периода септември – декември се наблюдава плавно покачване на лихвените проценти, което е по-силно изразено при кредитите за предприятия и при потребителските кредити за домакинствата, докато при жилищните кредити повишението е незначително.
Потенциални фактори за постепенното пренасяне на ефектите от повишаването на лихвените проценти от ЕЦБ върху лихвените проценти по кредитите в България са силната конкуренция в банковия сектор и големият обем на привлечения ресурс от банките.
Istock
БНБ с прогноза за инфлацията у нас
Резултатите от Анкетата за кредитната дейност сочат, че банките затягат условията по потребителските кредити по отношение на премията за по-рискови заеми през третото тримесечие на 2022 г., като е възможно този фактор да оказва влияние за повишението на лихвените проценти по потребителските кредити и през четвъртото тримесечие, посочват от БНБ. При жилищните кредити покачването на ГПР е несъществено и към декември 2022 г. ГПР възлиза на 2.9% (при 2.8% през август 2022 г.).
Годишният растеж на индекса на цените на жилищата (ИЦЖ) продължава да се ускорява и възлиза на 15.6% през третото тримесечие на 2022 г., което е съпроводено и с повишение на обема на сключените сделки за покупко-продажба (със 7.1% на годишна база). Повишението на цените е широкообхватно по областни градове и отразява едновременното поскъпване на съществуващите (17.4%) и новите (12.6%) жилища.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
2