Бъл­гар­с­ки­те фир­ми мо­гат да фи­нан­си­рат опе­ра­тив­ни­те си нуж­ди, ка­то про­да­дат сво­и­те взе­ма­ния на вън­ш­на ком­па­ния.

То­зи тип ус­лу­ги ста­ват все по-по­пу­ляр­ни сред мал­ки­те и сред­ни­те фир­ми, а съ­що и сред ком­па­ни­и­те от сек­то­ри­те на про­из­вод­с­т­во­то и тър­го­ви­я­та.

То­ва ста­на яс­но вче­ра по вре­ме на прес­кон­фе­рен­ция на Unicredit Factoring за тен­ден­ци­и­те в раз­ви­ти­е­то на фак­то­ринг па­за­ра.

Фак­то­рин­гът се при­ла­га, ко­га­то ста­ва въп­рос за

ОТ­ЛО­ЖЕ­НИ ТЪР­ГОВ­С­КИ ПЛА­ЩА­НИЯ, НО ПРЕ­ДИ ДА Е НАС­ТЪ­ПИЛ ПА­ДЕ­ЖЪТ,

обяс­ни Ася Ба­е­ва, из­пъл­ни­те­лен ди­рек­тор на ком­па­ни­я­та.

То­ва оз­на­ча­ва, че дос­тав­чи­кът, кой­то още не е по­лу­чил па­ри­те от своя кли­ент, мо­же да про­да­де взе­ма­ни­я­та си на вън­ш­на фир­ма. Сре­щу то­ва мо­же да по­лу­чи кре­дит за обо­рот­ни сред­с­т­ва. След ка­то кли­ен­тът му вър­не па­ри­те, той ще мо­же да въз­с­та­но­ви взе­ти­те су­ми.

При неп­ла­ща­не на дъл­жи­ми­те взе­ма­ния, ако е склю­чен та­ка на­ре­че­ни­ят фак­то­ринг без рег­рес, рис­кът ос­та­ва за фак­то­ринг ком­па­ни­я­та, а в про­ти­вен слу­чай се по­е­ма от кли­ен­та, обяс­ни­ха ек­с­пер­ти­те.

ЦЕ­НА­ТА НА УС­ЛУ­ГА­ТА СЕ ОП­РЕ­ДЕ­ЛЯ ИН­ДИ­ВИ­ДУ­АЛ­НО

спря­мо все­ки кли­ент, ка­то се от­чи­тат раз­лич­ни рис­ко­ве, ка­за Бла­го­мир Йор­да­нов, кой­то е тър­гов­с­ки ди­рек­тор във фак­то­ринг ком­па­ни­я­та. Нап­ри­мер взе­ма се пред­вид ви­дът на са­ма­та дос­тав­ка, бро­ят на дни­те за от­ло­же­но пла­ща­не и др.

Ек­с­пер­ти­те обяс­ни­ха още, че це­на­та на те­зи ус­лу­ги не е съ­пос­та­ви­ма с ни­ва­та в Ев­ро­пейс­кия съ­юз, тъй ка­то се от­чи­тат и рис­ко­ве­те, ко­и­то са спе­ци­фич­ни за съ­от­вет­на­та дър­жа­ва. През ми­на­ла­та го­ди­на обо­ро­тът на фак­то­ринг па­за­ра у нас се е уве­ли­чил с око­ло 50%.

Ек­с­пер­ти­те очак­ват, че през 2013 г. съ­що ще бъ­де от­че­тен ръст. Фир­ми­те от сек­то­ри­те на про­из­вод­с­т­во­то и ус­лу­ги­те все по-ак­тив­но тър­сят та­ки­ва въз­мож­нос­ти, ка­за още Ба­е­ва. През ми­на­ла­та го­ди­на 40% от пор­т­фей­ла на ком­па­ни­я­та се е па­дал на фир­ми от про­из­вод­с­т­во­то, а 34 на сто – на ком­па­нии, ко­и­то се за­ни­ма­ват с тър­го­вия.

ЗА­РА­ДИ КРИ­ЗА­ТА МАЛ­КИ­ТЕ И СРЕД­НИ­ТЕ ФИР­МИ

съ­що все по-чес­то пол­з­ват фак­то­ринг ус­лу­ги. Те­зи фир­ми в мо­мен­та пред­с­тав­ля­ват око­ло 50% от пор­т­фей­ла на ком­па­ни­я­та, обяс­ни Ба­е­ва.

Фак­то­рин­гът би мог­ло да се из­пол­з­ва и ка­то ин­с­т­ру­мент за уп­рав­ле­ние на лик­вид­ност­та в дър­жа­ва­та, вмес­то да се за­дър­жа ДДС, пред­ла­гат бан­ке­ри. Като дър­жа­ва­та про­да­де свои взе­ма­ния на вън­ш­на ком­па­ния, тя би мог­ла да пол­з­ва кре­ди­тен ре­сурс, за да се раз­п­ла­ти със съ­от­вет­ни­те об­щи­ни или ком­па­нии. Ко­га­то пра­ви­тел­с­т­во­то по­лу­чи очак­ва­ни­те сред­с­т­ва, ще се из­дъл­жи на дру­жес­т­во­то, ко­е­то го е фи­нан­си­ра­ло.