В условия на икономическа несигурност и забавени заплати българинът все по-често се обръща за помощ към бързите кредити. Тази тенденция ще се запази и през 2012 г., убедени са дружествата в бранша.

Според Станимир Василев, изпълнителен директор на „Изи Кредит”, краткосрочните бързи кредити, т.е. със срок до 1 година, отпускани от небанковите финансови институции, ще продължат да растат, като компанията очаква 30% ръст на броя на заемите си.

Според Василев сред големите предимства на подобни продукти е, че се отпускат много бързо, по удобен за клиентите начин и с минимални изисквания. В повечето случаи с тези кредити клиентите си решават важен финансов проблем веднага и по този начин избягват изпадането в още по-затруднено положение. Бързите парични заеми често се използват за неотложни разходи като плащане на сметки, ремонти на жилище и кола, лечение, образование дори за финансиране на малък семеен бизнес.

От дружеството „НетКредит“, което е специализирано в бързи кредити до заплата, също очакват интересът към тези услуги да продължи да нараства най-вече заради растящите цени на горивата, бензина и тока, както и заради продължаващото забавяне на заплатите.

Според тях именно тегленето на заем до заплата повече от веднъж е още една линия на поведение, която ще се затвърди през годината.

„Около 80 % от редовните ни клиенти са теглили суми от нас по 3 и повече пъти. т.е. имат нужда от тази услуга, затова я ползват отново”, допълват от дружеството. Предсрочното връщане на микрокредитите е друга тенденция, която също ще се забелязва през следващите месеци.

„Ако човек върне заема по-рано от уговорения срок, той плаща и по-малка такса, изчислена на база на дните, за които е ползвал сумата. Не се начисляват никакви наказателни лихви”, уточняват от „НетКредит“.

Фактори за ръста на бързите заеми ще са още забавените заплати, растящите битови сметки покрай поскъпването на комуналните услуги (ток, вода, парно и други) в комбинация със замразените доходи и тенденцията от последните години банките да се отдръпват от рисковото потребителско кредитиране, смята и Станимир Василев от „Изи Кредит“. Ръстът за управляваната от него компания се обяснява и с разрастването й на външните пазари.

“През миналата година „Изи Кредит“ е отпуснала 25 хил. в Украйна и 5 хил. в Румъния, а през настоящата година ще предоставим още по-голям брой“, посочи той. Средната теглена сума най-често е 600-650 лв. за период от 20-21 седмици. Около 27% от всички кредити са за суми под 500 лв., а близо 82% - под 1000 лв, сочат данните на „Изи Кредит“.

„М-Тел“ пък предлага микрокредити за лоялни клиенти с услугата М-Tel Cash „Пари в брой до 1 час" в партньорство с „Кеш Кредит“. Механизмът за кандидатстване е максимално опростен, като се търси бързина и намаляване на количеството документи, посочиха от телекома.

Оценката, одобрението и отпускането на кредита се прави от „Кеш Кредит“. При кандидатстване се предоставя лична карта, като до един час заявителят получава SMS и може да вземе парите си в брой от „М-Тел“ магазина, в който е кандидатствал. Предложението е валидно за цялата страна, а от февруари ще бъде валидно и в София, но само за клиенти на телекома от поне година.