„Мисля, че България е единствената страна в ЕС без закон за личния фалит или т. нар. потребителска несъстоятелност. Той се надгражда от всеки следващ парламент, но е трудно да кажем дали е добър. Все още в него има много понятия, които имат субективен или оценъчен смисъл”. Това заяви пред NOVA NEWS адвокатът Деян Драгиев.
 

По думите на кредитния консултант Тихомир Тошев физическите лица не са предпазени от лоши събития в живота им. Това определяло и нуждата от подобен закон.

Взимат и половината от семейното имущество при личен фалит

„Кредитирането нарастна значително за последните 20 години. Случва се понякога човек да изпадне в невъзможност да си обслужва кредита”, подчерта той.

istock
istock


„Закон за личния фалит ще помогне да излезем по-лесно от ситуация, в която по една или друга причина сме загубили доходите си при форсмажорни обстоятелства, без да сме притискани”, категоричен е Тошев. Според него законът е написан за добросъвестните кредитополучатели. 

„Такава процедура може да поиска да бъде стартирана физическо лице, което в продължение на 6 месеца е в невъзможност да плаща свой дълг, който е с минимален размер на 10 работни заплати”, обясни Драгиев.

Целия разговор гледайте във видеото.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase