Дружеството “Сиесайеф” на Цветелина Бориславова придоби 49,99% от акциите на Българо-американска кредитна банка. Продавач е ирландската Алайд айриш банк. Сделката е станала на 17 юни, петък, след като БНБ одобри придобиването.
На извънрегулиран пазар са били прехвърлени 6 311 100 акции от капитала на банката за обща сума 100 хил. евро. Но това не означава, че банката е купена за толкова пари. Схемата е по-сложна.
“Сиесайеф” е сключило договор за цесия с ирландската банка майка. С него българското дружество купува вземане в размер на 25 милиона евро. Цената засега не е ясна - възможно е вземането да е купено по номинал, но може да бъде и за различна сума.
Въпросните 25 млн. евро представляват депозит от ирландската банка в БАКБ и фигурират в отчетите на дружеството. След договора за цесия БАКБ вече не дължи тези пари на Алайд айриш банк, а на “Сиесайеф”.
Има и още два финансови момента покрай сделката - “Сиесайеф” ще осигури финансиране на БАКБ под формата на кредитна линия в размер до 35 млн. евро.
Освен това дружеството ще подкрепи предложеното увеличение на капитала с над 50 млн. лева, което ще бъде разгледано на извънредното общо събрание на 5 юли.
През 2008 г. ирландците платиха 216 млн. евро за 49,99% от капитала на БАКБ.
Българо-американската кредитна банка завърши 2010 г. със загуба от 18,8 млн. лв. заради провизиране на лоши кредити. В одиторския доклад на “Делойт” пише, че 55% от портфейла на банката представлява просрочени или обезценени кредити. Цветелина Бориславова заяви неотдавна, че през първото тримесечие на тази година ръстът на лошите кредити е спрял.
БАКБ е сред банките, които най-силно пострадаха от кризата в имотния сектор. Голяма част от кредитите на трезора са отпуснати за имотни проекти. Към 31 декември над 60% от портфейла на банката са в секторите строителство, инвестиции в имоти, жилищни и бизнес ипотечни кредити.
Идеята на Бориславова е в бъдеще банката да подкрепя иновативни природосъобразни проекти. Със сделката тя се връща в банкерството, след като в края на м. г. продаде акциите си в СИБанк.
Интерес за покупка на БАКБ имаха фондът “Експат капитал”, управляван от бившия министър в правителствата “Сакскобургготски” и “Станишев” Николай Василев, както и Централна кооперативна банка.
Коментари
1