Банките изненадаха неприятно клиентите си с по-високи плащания за най-ползваните услуги. Голяма част от тях повишиха такси и комисиони както за физическите лица, така и за бизнеса, а някои дори въведоха нови.

Обичайно обяснението е, че това са мерки за справяне с кризата. В стремежа си да компенсират намалените приходи в резултат от свитото кредитиране трезорите обаче рискуват да отблъснат още клиенти с увеличаването на цените.

От началото на февруари 2012 г. Първа инвестиционна банка например въвежда такса от 0.10 лв. за теглене от собствените й банкомати. Досега услугата беше безплатна. Новата такса ще важи както за национални, така и за международни дебитни карти, издадени от банката.

Още от 10 декември 2011 г. Пощенска банка добави нова месечна такса от 1.50 лв. за обслужване на разплащателна сметка по потребителски кредити, обезпечени с ипотека и жилищни кредити. Два месеца по-рано "Пиреос" въведе комисиони за теглене на каса за спестовните сметки "Пиреос феърплей" на физически лица. Те са в размер от 0.2 до 0.6% в зависимост от валутата и дали има предварителна заявка за тегленето. Увеличение на таксите при транзакции с карти още през лятото пък направи МКБ Юнионбанк.

Най-голямата банка в България Уникредит Булбанк повиши голяма част от таксите и комисионите по услугите за фирми и еднолични търговци. Двойно повече ще плащат те, когато искат да внесат пари в брой на каса. Сумата, която може да внася без комисиона, намалява от 10 000 на 5000 лв., а самата комисиона, която се начислява, скача от 0.1 на 0.2%. Част от безкасовите операции също поскъпват - паричните преводи на хартиен носител и по електронен канал например нарастват с по 20 ст. Промените ще влязат в сила от 5 март т.г. Пред "Сега" от УниКредит обясниха, че повишенията са в резултат от синхронизация на таксите с инфлацията и с увеличената цена за обслужване на клиенти.

Не всички промени в тарифите на банките са ясни, тъй като някои от трезорите не поддържат архив с миналите им стойности. Мерките на банките обаче очевидно дават резултат. По данни на БНБ към ноември 2011 г. нетният доход на трезорите от такси и комисиони се е увеличил с 27 млн. лв. на годишна база, като общата му стойност е 714 млн. лв.