Натрупани-те спестявания в икономиката и липсата на достатъчно алтернативи за тяхното инвестиране в среда на ниски лихвени проценти представлява друг възможен фактор с проинфлационно влияние върху цените на жилищата, пише още в анализа.
През четвъртото тримесечие на 2020 г. цените на жилищата общо за страната бяха с 8.2% по-ниски спрямо отчетените максимални стойности през третото тримесечие на 2008 г. Оценките, направени с макроиконометричен модел на БНБ, показват, че през четвъртото тримесечие на 2020 г. се запазва слабо положителното отклонение на текущите цени на жилищата в България от дългосрочното им равновесно ниво, което се определя от фундаментални фактори, като доходите, лихвените проценти по жилищни кредити и притока на преки чуждестранни инвестиции.
istock
Поскъпват жилищата в затворени комплекси
Фактори, които подкрепиха търсенето на жилища и с това допринесоха за повишаването на техните цени, бяха растежът на кредитната активност в условията на продължаващо понижение на годишния процент на разходите по нови жилищни кредити, се казва в анализа.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1