Средно с 14 на сто са поскъпнали жилищата в България за последните 12 месеца. Това сочат данните на "Бългериън пропъртис" (Bulgarian Properties), сравнявайки цените в областните градове в края на третото тримесечие на 2024 г. спрямо година по-рано, съобщиха от компанията.
За сравнение, за календарната 2023 г. беше отбелязано покачване от 21 на сто. Като цяло ръстовете на цените се забавят през тази година спрямо предходната, но остават сравнително високи, казват от агенцията.
Най-голямо е поскъпването на квадратния метър в областните градове Видин, Кюстендил, Ловеч и Сливен, където за поредна година се отчита покачване от над 20 на сто. Причината за това е най-вече догонващата тенденция за региони, в които развитието на пазара е изоставало преди това. София, Пловдив и Стара Загора отчитат ръстове от 6,9 до 7,7 на сто, т.е. под средното за страната. В същото време търсенето в тези градове остава сред най-високите, коментират от компанията.
Как криптовалутите могат да променят строителния сектор у нас
Средната цена при жилищните имоти в София е 1837 евро/кв. м, сочи статистиката й. В класацията за най-скъпи имоти следват Варна с 1443 евро/кв. м, Бургас с 1300 евро/кв. м и Пловдив с 1259 евро/кв. м. Най-евтини са жилищата в Силистра - 694 евро/кв. м.
Трендът нагоре се поддържа устойчив през цялата година, като няма индикации за забавяне на пазара или предстояща корекция, обобщава Полина Стойкова, изпълнителен директор на "Бългериън пропъртис".
"Търсенето продължава да бъде подкрепено от ръста на доходите у нас, както и от ниските лихви по ипотечните кредити", допълва тя.
От 1 октомври влязоха в сила новите правила при отпускане и предоговаряне на ипотечни кредити за домакинствата, които имат за цел да охладят до известна степен сектора, отбелязват от компанията. Съгласно тези нови правила ипотечният кредит не може да надвишава 85 на сто от стойността на имота, месечните разходи по кредита не бива да надвишават 50 на сто от месечния доход на кредитополучателя, а максималният срок за изплащане става 30 години.
България задържа второ място по ръст на цените на жилищата в ЕС
Експертите посочват, че промените не са рестриктивни и не очакват да доведат до рязко покачване на лихвите, а по-скоро да продължи плавното движение нагоре. Ипотечното кредитиране у нас все още е сравнително евтино спрямо останалите държави в ЕС, като по данни на БНБ към август 2024 г. лихвите по ипотечните кредити за домакинствата са на средни нива от 2,55 на сто в лева и 2,79 на сто в евро.
Имотите в София
В столицата най-скъпи традиционно са районите на Докторски паметник (със средна цена от 3691 евро/кв. м) и кварталите "Яворов" и "Иван Вазов" (с цени малко над 3000 евро/кв. м). Веднага след тях се нареждат Медицинска академия, "Изгрев" и "Изток" със средни цени на жилищните имоти от около 2770 евро/кв. м. "Обеля", "Люлин", "Надежда", "Левски" са сред кварталите с най-ниски цени в София - вариращи от 1300 до 1500 евро/кв. м.
Къде е най-изгодно да се инвестира в имот
Най-голям ръст в цените спрямо края на 2023 г. има при кварталите "Връбница", "Гео Милев", "Иван Вазов", "Хладилника", "Зона Б-5" и др. (+13 на сто). Най-малка е промяната в цените при жилища в "Младост", "Полигона", "Левски Г", "Гоце Делчев", "Дружба 2", "Захарна фабрика" (+3 на сто).
Новото строителство е най-предпочитано сред купувачите, като поради ограниченото предлагане в сегмента остава тенденцията за сближаване на цените на готови жилища и обекти на зелено.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
2