Затова за повторно обществено обсъждане е предложен прецизираният проект за изменение на Наредба №7 за правилата и нормативите за устройство на отделните видове територии и устройствени зони.Той посочи, че измененията в нормативната база трябва да са с цел осигуряване на условия, чрез които градската среда да придобива по-добър вид и в по-добър план да изграждат определени сгради.
Министър Шишков напомни, че чрез законови изменения е правен опит за решаване на някои от съществуващите проблеми по места. Например, определеният в Закона за устройство на територията срок за отчуждаване на терени за озеленяване е увеличен от 5 години на 15 години. Тази разпоредба, както и за прилагането на улична регулация, обаче са отменени от Конституционния съд като противоконституционни. Затова сега са стартирани законодателни промени, чрез които съдебните решения да бъдат изпълнени. Не може нещо за остане "консервирано" и да не се развива в продължение на 10-15 години, категоричен бе арх. Шишков.
По думите му голямото изоставане в развитието на градовете не е в тяхното планиране, а в изграждането им. Визиите за града не са картинки, а изпълнение, което означава, че градското развитие завършва с неговата реализация, допълни той.
Ателиетата стават жилища, предвиждат промени в наредба
Според него, през последните 10-12 години, въпреки визията за развитие на общините, изостава придобиването на терени за нови улици, детски градини и зелени площи и в тяхното строителство. Това изключително много вреди на развитието на градската среда Необходимо е спешното намиране на финансов механизъм за развитието на градовете.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1