Заради намалелите обороти някои търговци освобождават помещенията си, а други получават временни отстъпки от наемодателите. сочат данни на консултантската компания Cushman & Wakefield Forton. При това данните са преди втората блокада през декември.
Свободните площи в търговските центрове в София са се увеличили почти двойно през втората половина на 2020 г., достигайки около 8-9% при средно 5% година по-рано.
През 2020 г. общата площ на новите отворени магазини в търговски центрове е била едва 38 600 кв. м, което представлява спад с 57% на годишна база.
„Вторият локдаун през декември се отрази на пазара на търговски площи, като спря експанзията на част от наемателите и отложи отварянето на вече планирани, напълно оборудвани и заредени обекти.
istock
Моловете се изпразват
По негови наблюдения секторите на търговията са различно засегнати поради промененото ежедневие в пандемията. Сред най-пострадалите са заведенията, търговците на аксесоари за пътуване, официални облекла и всичко свързано с работата в офис. На другия полюс са спортните стоки, бързооборотните вериги, стоките за дома.
Ритейл парковете се радват на растяща популярност в София и големите областни градове. Само за последните няколко месеца три средноголеми проекта отвориха в Шумен, Ямбол и Дупница, а други са в процес на развитие или планиране. С тези откривания общият обем на ритейл парковете в цялата страна достига 184 800 кв. м. Този формат е предпочитан от магазините за бързооборотни стоки и от дисканут веригите като начин за експанзия извън големите градове. Наемните нива в ритейл парковете остават без промяна – в София те са между 8 и 10 евро на кв. м, докато в останалите градове варират между 7 и 9 евро на кв. м.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1