Повече от 20 на сто спад в броя на офертите за продажба на жилища у нас се отчита от началото на годината до момента. Това се случва на фона на устойчиво и дори растящо търсене и все по-голям брой сделки.

Активността в София се повишава със 7 на сто на годишна база, а във Варна и Пловдив - съответно с 8 на сто и близо 20 на сто. Това сочи докладът на "АДРЕС Недвижими имоти" за първото полугодие на 2024 година, съобщава БТА. 

"Наблюдаваме устойчива тенденция от пролетта насам - много хора отлагат решението за продажба въпреки високите цени в момента. На вторичния пазар остават тези, които имат план за вложение на средствата впоследствие – друг имот или стартиране на бизнес например. Собствениците на имоти, които нямат необходимост от спешни пари, не виждат мотив да се разделят с имотите си", коментира Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на компанията. 

Собствениците на имоти нямат реална представа за цените

По думите ѝ, ако тази тенденция продължи в условията на растящо търсене, ще станем свидетели на класически пазар на продавача. 

"От една строна, това би довело до допълнителен ръст в цените на жилищата. От друга – строителните предприемачи ще се опитат да компенсират недостига и обемите ново строителство ще нараснат", допълва Тенекеджиева. 

istock
istock

Едва 10 на сто от клиентите на АДРЕС през полугодието са продали имота си поради необходимост от пари. Около 18 на сто от хората продават, за да купят, а над 30 на сто излизат от предходна инвестиция в условията на високи цени. Последната група е най-голяма от всички продаващи за периода. 

"Очакванията, че инфлацията или финансови затруднения ще накарат много продавачи да изкарат имотите си на пазара, а в резултат - цените ще се понижат, не се сбъднаха. Към момента не наблюдаваме дори потенциални фактори, които могат да доведат до спад", казва Тенекеджиева. 

Експерт: Имотите продължават да поскъпват

Цените

С около 8 на сто нарастват крайните цени на сделките в София за периода януари-юни 2024 г. В Пловдив нивата се покачват със 17 на сто. Ръстове се наблюдават и във Варна и Бургас, където много хора влагат в жилище, което да ползват като втори дом на морето. 

Кредитирането

Малко над 40 на сто от сделките за периода са със собствени средства, сочат още данните на АДРЕС. От покупките, реализирани с кредит, близо половината са с банков заем, покриващ над 80 на сто от стойността на сделката. Останалите 50 на сто от хората, използващи ипотека, са изтеглили кредит за 30 на сто до 80 на сто от цената на имота. 

istock
istock

"Макар банките да затягат кредитирането по отношение на критериите за кредитополучателите, сумите, които отпускат, продължават да са сериозни. Т.е. не всеки вече може да изтегли кредит, но хората с достатъчно самоучастие и със стабилни доходи нямат ограничения по отношение на големината на кредита", казва Тенекеджиева. 

Защо сме на първо място в ЕС по поскъпване на имотите

Инвестиционните сделки

Общо 24 на сто от сделките в София са с инвестиционна цел, във Варна това са 21 на сто от покупките. В Бургас с инвестиционна цел са купени около 30 на сто от жилищата, а в Пловдив - 26 на сто. Според консултантите на АДРЕС, след кратък период на оттегляне на инвестиционно настроените купувачи в резултат на растящите цени, днес те се завръщат. Това са хора, които разполагат със средства в брой и предпочитат да ги вложат в сигурен актив като имот, дори доходността им от отдаване под наем впоследствие да не е много висока. 

Най-търсените жилища на пазара продължават да са двустайните и тристайните апартаменти. Те формират над 75 на сто от всички сделки, а интересът към двата типа към момента е идентичен. Малко над 5 на сто от покупките в София са на гаражи, чиято средна цена е 25 000 евро.

Средната възраст на купувача в София е 41 години. Разпределението мъж-жена е относително идентично, а сферата на работа на клиентите е в областта на здравеопазването, строителството, ИТ, търговията, финансите. 

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase