В нея страната ни се нарежда на 27-о място с ръст на цените на жилищата от 9,4 на сто за година. Ако се вземе предвид процентът на инфлация у нас обаче, реалният ръст на цените в България е бил с 1,5 на сто, показва анализът. Подобен ръст на цените на нашия е имало във Великобритания, Хърватия и Гърция.
Все още има само два пазара - Малайзия и Мароко, където цените на имотите са спаднали за период от 12 месеца. Освен това 45% от пазарите все още регистрират двуцифрен ръст на цените на годишна база. И така, защо икономистите прогнозират забавяне на цените на жилищата?
Пандемията, произтичащите от нея проблеми с веригата за доставки и кризата в Украйна подхранват глобалната инфлация. Високата инфлация означава, че лихвите ще се повишат, повишавайки цената на дълга в момент, когато разходите за живот, в частност цените на храната и енергията се покачват, намалявайки разполагаемите доходи и способността на домакинствата да се преместят или модернизират домовете си.
Наред с други в САЩ, Обединеното кралство, Австралия, Нова Зеландия и Канада, лихвените проценти се вдигат през първото тримесечие и дори Европейската централна банка се очаква да действат с оглед излизане от отрицателните лихви през септември или дори по-рано.
Високата инфлация означава, че разликата между номиналния и реалния ръст на цените на жилищата се увеличава. В номинално изражение цените на жилищата в 56 страни и територии се покачват с 10,2%, в реално изражение (след коригиране с процента на инфлацията) цифрата е по-близо до 3,3%. Темпът на нарастване на реалните цени на жилищата вече намалява за две последователни тримесечия.
Бум на цените и продажбите на имоти у нас
Турция е водеща в индекса с номинален ръст на цените, от 110%, но заради инфлацията реалният ръст на цените на имотите намалява до 30%.
Knight Frank
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
1