Това предвижда почти изцяло нова Наредба за реда и условията за управление и разпореждане с общински жилища, разработена от представители на различни партии в общинския съвет (СОС)- ПП, ДБ, "Спаси София", БСП, "Възраждане", ИТН и "Синя София". Засега под текстовете не са се подписали само общинари от ГЕРБ. Проектът вече е внесен за обсъждане, като крайният срок за внасяне на предложения е 9 май. Новата наредба ще влезе в сила месец след приемането й от СО, пише Сега.
Разпределението на жилищата във фондовете ще се направи от СОС по предложение на комисията по жилищна политика. Тя трябва да се съобрази с предложенията на районните кметове. Засега няма повече информация по какви критерии общинските съветници ще преценяват кой апартамент да се предложи на пазарен наем и кой да остане за нуждаещи се.
В наредбата е записано още, че жилищата от фонд „Пазарен наем" ще се дават под наем след търг. Началната цена ще се определя от сертифициран оценител. За кандидатите за такова жилище няма да важи изискването за установяване на жилищна нужда, каквото се иска за фонд "Нормиран наем". Условията за наемателите по "Пазарен наем" ще се определят в договора, който задължително ще съдържа клауза за ежегодна актуализация според инфлацията. "Наемателят се уведомява писмено за конкретния размер на актуализираната наемна цена от органа, сключил договора", пише в проекта на новата наредба.

istock
София с нови правила за общинските жилища
Приемането на новата наредба би трябвало да спре възможностите общинско жилище да се продаде на наемателя. "Единствено жилища, които са необитаеми повече от 10 години, ще могат да бъдат продавани чрез публичен търг", посочват вносителите. В текста е записано още, че преди това жилището трябва да е предложено за наем поне три пъти.
В същото време се посочва, че вече сключените безсрочни договори за наем по реда на сегашната наредба, която ще бъде отменена, запазват действието си при досегашния наем, с условието да се сключи застраховка на жилището. Столична община планира да създаде фонд, в който да постъпват 60% от наемите, както и от продажбата на общински жилища. "Средствата от този фонд се използват целево за изграждане на нови общински жилища с цел разширяване на жилищния фонд, както и за текущи и основни ремонти на общинските жилища", пише в проекта.

istock
Така ще сме сигурни, че помощта отива при тези, които наистина се нуждаят от нея, а не при хора, които вече са в по-добро финансово състояние. Допълнително ще се засили контролът върху използването на общинските жилища, за да не допуснем ситуации, в които те се преотдават незаконно или се използват за други цели“, заяви лидерът на "Спаси София" Борис Бонев.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase