Собственик има ипотекиран имот, който впоследствие иска да продаде или замени за друг. Това е често срещан казус. Каква обаче е процедурата за прехвърлянето на ипотеката върху новия имот? Брокер Десислава Щебетовска коментира различните варианти.
Първият вариант е, ако вашият купувач ползва кредит за покупката на вашето жилище. Тогава средствата, отпуснати като банков кредит на купувача ви, ще бъдат усвоени от вас след представяне на вписан нотариален акт за покупко-продажба на жилището в банката-кредитор на купувача, вписана ипотека и удостоверение за тежести, от което е видно, че банката е с втора поред ипотека след съществуващата.
Следва заличаване на ипотеката от страна на банката и представяне на удостоверение от Агенцията по вписванията от страна на купувача или на банката-кредитор, че ипотеката на банката-кредитор на купувача е първа поред и единствена тежест върху имота.
Така вие получавате продажната цена на имота си по отношение на сумата по кредита на вашия купувач. Ако има разлика – остатъка получавате кеш в деня на сделката. Това се договаря в предварителния договор.
При втория вариант вашият купувач плаща кеш, а имотът ви е с ипотека. При това положение условията се договарят с вашата банка-кредитор и купувача, като вие трябва да подадете молба за предсрочно погасяване на заема си в банката.
Едва след заличаване на ипотеката ви, и след като представите удостоверение за тежести на вашия купувач, е редно да получите пълния размер на продажната цена. Тава е въпрос на договаряне и добър предварителен договор, защитаващ както вашите интереси, така тези и на купувача.
Ако желаете да закупите нов имот и да ползвате същата банка-кредитор, за да ипотекирате новия имот – обсъдете го с добър кредитен инспектор към съответната банка. Банковият специалист ще ви обясни условията и начините за това.