Цените и наемите на жилищата нарастват с по-бързи темпове от заплатите и доходите, те засягат непропорционално средствата, с които разполагат работещите, пенсионерите и техните семейства. Качеството на жилищното настаняване твърде често е неадекватно, в много случаи то уврежда живота и здравето на обитаващите. Такъв пример са нехуманните условия, в които са поставени хиляди земеделски работници, живеещи нелегално в места без течаща вода и електричество, се казва в Резолюция на Изпълнителния комитет на Европейската конфедерация на профсъюзите, цитирана от КТ „Подкрепа”.
В същото време, жилищният сектор реализира главоломни печалби, чрез спекулации, в полза на богатите собственици и на инвестиционните фондове. Така малцина получават все по-големи печалби от жилищния пазар, докато много хора се борят да намерят подходящо настаняване и да свържат двата края.
Председателят на Европейската Комисия Урсула фон дер Лайен постави в своите политически приоритети за мандата 2024-2029 силен фокус върху жилищното строителство, включително пое ангажимент за разработване на „първия по рода си Европейски план за достъпно жилище“. Този план и компетенциите на съответния комисар не следва да пречат, а по-скоро да подкрепят националните жилищни политики и тяхното финансиране, както и националните системи за управление на собствеността.
Правото на адекватно, достойно и достъпно жилище е гарантирано чрез основополагащите законодателни норми на ЕС, Европа и в международните правни инструменти. Подходът на ЕС следва да се основава на това право. Следователно, предстоящото приемане на Плана за действие по Европейския стълб за социалните права трябва да включва амбициозни действия за гарантиране на това право, посочват от профсъюзите.
Според тях мантрата „частното преди публичното“, процесите на приватизация и дерегулация, финансирането и спекулациите оказаха своите катастрофални последици върху жилищния сектор. Сега трябва да се направи истинска промяна в посоката. В този смисъл ЕКП подчертава, че политиките на строги икономии са несъвместими с инвестиционните усилия, необходими за осигуряване на пълно зачитане на право на адекватно, достойно и достъпно жилище в цяла Европа.
istock
На пето място сме сред страните в ЕС с най-малки жилищни затруднения
Всяко обществено финансиране, включително държавните помощ за жилищни проекти (както и подкрепа от ЕИБ), следва да бъде обвързано със социални условия. Да бъде разширен капацитетът на местните власти относно правомощията по жилищното настаняване и относно регулирането на местния пазар (например чрез засилване на правото на първи отказ). Да бъдат заделяни повече средства за облагородяване, включително чрез поддържане прогресивно пространствено планиране и “съживяване“ на съществуващи имоти.
Те искат и да се предприемат мерки за облагородяване на т.н.“ бедняшки квартали“ в Европа и гарантиране, че хората, пребиваващи в тези неофициални селища, ще имат достъп до прилично настаняване с гарантирани минимални стандарти за качество.
От ЕКП настояват да се забрани прекъсването при неплатени сметки, осигуряване на помощи за най-уязвимите домакинства; гарантиране, че разходите за енергийна ефективност, ремонтите и усилията за декарбонизация няма да бъдат прехвърлени върху наемателите или, че ще бъдат ползвани да избягване на данъчно облагане;
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
2