Предимството при покупка на имот от търг е, че човек може да се сдобие с хубав имот на цена под реалната му продажна оценка. За рисковете вече сме ви разказвали, но по темата има още любопитни въпроси, които заслужават внимание. Ако сте запознати с материята, вероятно знаете, че един наддавач има право да направи няколко наддавателни предложения (НП).
Втората част от чл. 489 на ГПК гласи, че при публична продан от ЧСИ наддавачът може да направи повече НП, като всяко се прави отделно. Какъв в смисълът на внасянето на няколко наддавателни предложения от един участник за имот от търг и съществува ли възможност за спекулации?
Например трима участници наддават за имот. Двама от тях внасят по едно писмено НП – 41 000 и 41 500, а третият прави три писмени НП– съответно 40 500, 42 000 и 51 000. Кое от двете най-големи НП (42 000 и 51 000) на третия участник ще се вземе предвид и ще бъде обявено за печелившо при тайното наддаване? И респективно, устното (явно) наддаване в конкретния пример от 42 000 или от 51 000 ще започне?
Смисълът на няколкото наддавателни предложения е да се ограничи устното наддаване, разкрива адвокат Милена Миткова. За купувач се обявява наддавачът с най-висока цена, тоест 51 000 за посочения пример. От тази сума ще започне и устното наддаване.
Логиката е следната: ако участник бъде обявен за купувач на 51 000, отказва се, губи задатъка (4000), обявяват следващ купувач – отново него за 42 000 и реално придобива имота за 46 000. Останалите биха могли да наддават устно над 42 000, но над 51 000 вече е безсмислено.
Ако се наддавачът се откаже и от второто си предложение, губи и задатъка за него. Канят следващия наддавач да закупи имота (това може отново да бъде този с три НП). Рисковано е, ако има предложение от друго лице, което предлага сума е между тези на наддавача с три НП.
Според адвокат Симеонова „врътката“ с многото предложения вече не е така ефективна както преди. Ако има друг участник с НП между вашите две, просто няма да се откажете и ще платите по първото – това е смисълът. Тук не можем да говорим за НП с висока цена с цел спекулация, а две (рядко е изгодно да са повече) цени, като сте готов да купите и на високата.
Ако не се появи НП между двете, ще спестите нещо (сумата, с която по-ниското ви НП се различава от високото, намалена със задатъка, който ще изгубите). Другото е твърде рисковано и всъщност се явява безсмислено – ако има НП между вашите, полза няма, само загуба.
При търговете в София трябва да се има предвид, че рядко се остава само на писмените наддавателни предложения. Опитът на юриста показва, че напоследък почти винаги има и устно наддаване, а тогава множеството предложения съвсем не са полезни.
Собствениците на имота, предмет на търга, също могат да участват в наддаването. Каква сума трябва да внесе спечелилият собственик – цялата или сумата без неговия дял? В този случай лицето трябва да внесете цялата сума, коментира брокер Амброзио Йорданов. ЧСИ ще разпредели частите и старият-нов собственик ще си получи своята част обратно.
Коментари
0