Имаше несигурност и неяснота по много въпроси – дали ще се вдигат лихвите по жилищните кредити, кога ще ни приемат в еврозоната, дали ще се успокои темпът на инфлацията, какво ще се случи с предлагането на имоти и дали то ще се повиши.
В крайна сметка много от негативните очаквания за пазара не се сбъднаха. Лихвите останаха на исторически най-ниските си нива, а банковото кредитиране продължи да нараства като обеми. Това естествено доведе не до затихване, а до ускоряване на темпа на растеж на цените, особено през второто полугодие и в края на 2024 г. регистрирахме ръстове на годишна база от 10-15% в различните райони на страната.
Пазарът на имоти през 2025г. : Новото строителство у нас ще бъде основен двигател за сделките
Търсенето изостана ключително силно и то не среща налично предлагане, което държи цените на имотите високи. Новото строителство се опитва, но не успява да отговори на всички търсения. И все пак, можем да кажем, че новото строителство е най-предпочитано от купувачите през последните 10 години и тази тенденция остава трайна.
istock
Следващата година също носи своите неизвестни, но като цяло няма да е съществено различна от годините на бума след 2020 г. Предлагането ще остане ограничено, поне докато няма яснота за влизането ни в еврозоната, а търсенето ще остане голямо поради налично банково финансиране (макар и сложено в нормативна рамка от БНБ). Пазарът на труда ще продължи да подкрепя търсенето с ниска безработица и растящи доходи, макар че темпът на растеж може да се забави.
На база на направени емпирични изследвания относно движещите фактори за пазара най-силно влияние оказват обемите отпуснати жилищни кредити и инерцията в растежа на цените. Т.е. дори само тези два фактора сочат, че поне първото полугодие на 2025 г. няма да донесе съществени изменения на жилищния пазар.
"Като цяло очаквам поредна силна година за имотите, в която се надявам пазарът да постигне по-добър баланс и стабилност, за да запази доверието и желанието на купувачите да инвестират в имоти", обобщава Стойкова.
Коментари
0