Изтеглен ипотечен кредит, покупка на мечтания нов дом и след това невъзможност за плащане на вноските. За съжаление този сценарий продължава да се случва често в България. Много хора губят домовете си и търпят големи финансови загуби, защото не са запознати с най-добрите възможни изходи от ситуацията.

Кога банката ще запорира имота зависи от клаузите в сключения с нея договор, коментира брокер Антон Илиев. По принцип след втората-третата неплатена вноска длъжникът може вече да си има неприятности. Но дори още след първата неплатена вноска от банката обикновено се свързват с него и обсъждат вариантите.

Най-често се стига до предоговаряне на условията, удължаване на срока на кредита (когато това е допустимо). Според специалиста е много по-вероятно се постигне консенсус, отколкото имотът да отиде на публична продан. Всичко обаче е индивидуално и зависи от много фактори и детайли.

Ако изпитвате затруднения с плащането на вноските, не се бавете, а поискайте разсрочване на плащанията, докато не намерите нов източник на доходи, съветва Илиев. Ако всичките ви варианти са се изчерпали, по-добре не чакайте публичната продан, а пристъпете към продажба на имота по-рано.

Но ако вече е прекалено късно и тече публична продан от ЧСИ, важени са въпросите доколко може да падне продажната цена, ако продажбата не се осъществи от първия път, и дали ЧСИ има право да запорира заплатата на длъжника.

Продажбата се извършва по цена, определена от съдебния изпълнител, която е равна на пазарната минус 25%, разкрива адвокат Милена Миткова. Тази цена не е обвързана с размера на ипотечния кредит.

Ако не се реализира продажба на имота на първата продан, най-рано месец след това се насрочва втора продан. Началната цена на имота там вече е в размер на 80% от първоначалната цена за първата продан.

Съдебният изпълнител има право да запорира и възбрани всичко, което длъжникът притежава. По отношение на заплатата– има право да запорира само част от нея, а не цялата.

Какво следва, ако ЧСИ е запорирал банковата сметка, по която се превежда заплатата? Лицето трябва да се снабди с удостоверение от работодателя си какъв е размерът на нетното му месечно възнаграждение и да го занесе на ЧСИ. Размерът, който може да се удържа, е описан в чл.446 от ГПК.

Но може ли да се правят договорки с ЧСИ за намаляване на големината на запорираната сума от заплатата? Да, длъжникът може да се споразумее с ЧСИ да плати 30% от задължението, а остатъка – на равни вноски всеки месец, допълва Миткова.

По важното е, че законът е поставил граници на сумата, която може да бъде удържана от заплатата – нетната, не брутната, т.е. след удържане на осигуровки и др. Разпоредбата може да се намери в чл.446 от ГПК. Важно е да се знае, че може да се удържа само тази част, без значение колко съдебни изпълнители са наложили запори.

Например, ако сте в хипотезата „до 300 лева“, тази 1/4, която подлежи на вземане, е всичко, което може да ви се взима месечно. А не, че всеки от съдебните изпълнители може да взима по 1/4.

Трябва да занесете на ЧСИ удостоверение от работодателя ви колко е месечното ви нетно възнаграждение и да подадете молба да ви се удържа само законово позволеният размер. Ако имате деца под 18 г., прилагате и копия от актовете за раждане.

Според Илиев реално може да се получи така, че след продажбата на имота на публична продан, лицето ще продължава да дължи на банката разликата между продажната цена и размера на ипотеката. Съответно частният съдебен изпълнител ще търси всякакви начини да запорира и друго негово имущество, докато не се издължи на банката кредитор.

Ако сте в такава ситуация и имате вариант да се нанесете в друго жилище, търсете начин да продадете ипотекирания имот по най-бързия начин, съветва брокерът. Ако пазарната цена е по-ниска от размера на отпуснатия кредит, така или иначе ще ви остане разлика за доплащане на банката.

Но е много по-добре вие да контролирате нещата, а не имотът ви да се обявява на публична продан отново и отново. Обърнете се към професионалисти, които да оценят жилището и да ви помогнат да го продадете. И не правете грешката да обвързвате пазарната оценка с размера на кредита ви, защото те нямат нищо общо.