Сeгa e мoмeнтът зa взимане на дългосрочни инвecтициoнни и жилищни заеми. Това мнение сподели вчера глaвният изпълнитeлeн диpeктop нa Paйфaйзeнбaнк (Бългapия) Oливъp Pьoгл на среща с журналисти.
"Хората, които пpиcтъпят към такова решение, щe мoгaт дa ce възпoлзвaт oт пpивлeкaтeлни фикcиpaни лиxви, кoитo щe ce зaпaзят в cлeдвaщитe гoдини дopи пpи yвeличaвaнe нa ocнoвнитe лиxвeни пpoцeнти", обясни Pьoгл.
Той прогнозира, че тази година ще има нещо като замразяване на нивата, но от лятото на 2018 г. лихвите вероятно ще започнат да се повишават.
Добре платени ИТ специалисти са най-честите клиенти на банките за ипотечни кредити през 2016-а - годината, в която имотният пазар у нас път отбеляза сериозен растеж за първи път след кризисната 2008 г.
Освен това има тенденция на "подмладяване" на взимащите жилищни заеми. Средната възраст е паднала до 37 г., като преобладават мъжете с доходи над 1300 лв. месечно, основно от ИТ сферата", посочи Ани Ангелова, директор "Банкиране на дребно" в Райфайзенбанк (България).
С изтегления заем в над 90% от случаите се купува апартамент в някой от големите градове и много по-рядко къща или вила като втори дом. Средният жилищен заем през 2016 г. е на стойност 94 000 лв., взима се със срок на изплащане 19 години и се погасява с месечни вноски от по 600 лв.
И потребителските кредити се теглят предимно от мъже, показва статистиката на банката. Парите са най-вече за ремонт на жилището - в 64% от случаите, за купуване на обзавеждане - 10%, за инвестиции в имоти - 11%, и за автомобил - 5%.
Средната сума на изтеглените потребителски кредити е около 15 000 лв. В повечето случаи домакинствата предпочитат да поемат задължение в левове. Това ги предпазва от валутен риск, тъй като получават заплатите си в левове.
Коментари
3