„Средната достъпност на жилищата през 2022 г. намалява с петкратно увеличение на цените. Освен това повече от 200 000 души в Хонконг живеят в „домове в клетки“ или разделени апартаменти. Тези условия на живот допринасят за безпокойство и депресия сред жителите, които нямат достатъчно пространство или уединение“, казва главният изпълнителен директор на MoneyTransfer Джонатан Мери.
Глобалната пандемия влоши кризата с достъпността на жилищата в много страни. Това обаче не е единствената причина, поради която хората имат проблеми с покупката на дом. Това е и защото за семействата от средната класа става все по-трудно да си купят жилище през последните няколко години. В резултат на това броят на жилищните пазари, считани за „изключително недостъпни“ в световен мащаб, се е увеличил с 60% в сравнение с 2019 г. (преди пандемията).
Според пазарни анализатори на едно обикновено семейство ще му отнеме близо 21 години, за да си купи жилище в Хонконг, без дори да се приспаднат разходите за ежедневни нужди.
Хонконг е следван от Сидни, където за да купите жилище са нужни средно с 15,3 години, Ванкувър с 13,3 години, Сан Хосе с 12,6 години и Мелбърн с 12,1. Питсбърг (2,7) е най-достъпният пазар, следван от Оклахома Сити и Рочестър (3,3), като Едмънтън и Сейнт Луис допълват първите пет с 3,6.
Ще разреши ли Хонконг жилищната си криза
Какво ще се случи с цените на жилищата
Докато Хонконг има сериозен жилищен проблем, страната има изобилие от земя и много малко от нея е определена за жилищно строителство, като само 7% от земя е предназначена за жилищно строителство. За сравнение, 75% от град Ню Йорк е определен за жилищни цели.
istock
Бившият шеф на сигурността на Хонконг Джон Лий положи клетва като главен администратор на града и обеща, че жилищата ще бъдат основен фокус на неговата администрация и представи идеи за увеличаване на предлагането.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0