“Сделките с офис площи доминират целия регион на Централна и Източна Европа през първата половина на годината, тъй като предлагат относителна стабилност в общата несигурност”, обобщи Явор Костов, управляващ партньор в компанията.
Данните за региона също показват значителен превес на инвестиционните придобивания на офис проекти над останалите. Според статистиката на групата през първото тримесечие на 2022 г. те са формирали почти 44% от общия обем на пазара при 36% за търговските площи и едва 13% дял на транзакциите с индустриални и логистични обекти. Общо инвестиционните придобивания за региона за периода са на стойност 2.8 млрд. евро.
“Важно е да се отбележи, че през последните тримесечия наблюдаваме все повече транзакции с готови портфолиа от имоти във всички сегменти на пазара. Това е резултат от консолидирането на собственост през предходните години, когато инвестиционната активност беше доминирана от сделки с единични активи”, обобщи Явор Костов.
През последните месеци се очертава тенденция купувачите по-трудно да взимат решение, което води до забавяне на инвестиционната активност в Централна и Източна Европа. Това е резултат от войната в Украйна, общата несигурност, както и от постепенното покачване на лихвите.
Подобни процеси, макар и със закъснение, се очакват и в България. През първото тримесечие на 2022 г. българският пазар отбеляза относително слаба активност за периода с общ обем от сделки малко над 36 млн. евро. По-големите транзакции са в сегментите на офисните и търговските площи.
Най-отчетливият тренд е постепенното възстановяване на офис пазара, подкрепено от политиката на големи компании за връщане на служителите в офиса. През първото тримесечие на 2022 г. наемната активност в България отбеляза значителен ръст спрямо предходни години с подписани договори и подновявания на наеми за общо 44 032 кв. м.
istock
„Наемателите вече са с много различен профил спрямо тези преди две години. Заради хибридния модел на работа търсят реорганизация на заеманите площи и все по-често – комбинация от стандартен офис и споделени работни пространства, която им позволява да са гъвкави”, обобщи Йордан Кръстев, мениджър „Офис площи“.
Имотите стават все по-недостъпни
С оглед на тази тенденция очакванията на Cushman & Wakefield Forton са коуъркинг пространствата постепенно да станат задължителна част от микса от площи на големите офис проекти в София. Към момента този тип площи в столицата наближават 50 000 кв. м.
“Данните сочат, че заетостта на споделените офиси се върна на нивата от 2019 г., като средно за София в момента тя е над 70%, а при големите оператори с площ от над 2000 кв. м – над 80%”, посочи Красимир Петров, Асет и пропърти мениджър в Cushman&Wakefield Forton.
Променя се и профилът на наемателите на споделени офиси. Това вече не са предимно стартъпи или хора със свободни професии, но и конвенционални, установени или растящи компании. От една страна, в коуъркинг пространството и сервизираните офиси те намират гъвкавост извън стандартните 5-годишни договори за наем на пазара. От друга страна, разходите в споделените пространства се оптимизират по-лесно, тъй като наемателите нямат ангажимент към обзавеждане, оборудване и консумативи и същевременно разчитат на ротационния принцип на работа, което им позволява да поддържат по-малко работни места отколкото брой служители.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0