Практиката на електроразпределителните дружества показва, че титулярът се регистрира със собственика с договора за наем и декларация от собственика, който декларира така, че е солидарно отговорен, уточнява депутатът. Така при неплащане от страна на наемателя, погасяването на сумите се търси от собствениците.
При сметките за ток енергото спира сравнително бързо електричеството на длъжника и така не се трупат големи задължения. Не така обаче стоят нещата със сметките за парно, вода и газ, посочва Белчев. Той настоява за по-строги законови механизми, които да гарантират, че задълженията за комунални услуги се изпълняват навреме от наемателите.
Депутатът пита министъра на правосъдието Мария Павлова дали ще бъдат предприети мерки и какъв е редът сега за защита на правата на собствениците.
Къде да търсите квартира под наем в София
Павлова посочва, че според закона наемателят е длъжен да плаща наема, както и разходите, свързани с ползването на жилището. Страните могат свободно да определят съдържанието на договора, като законът допуска налагането на обезпечения за задълженията на наемателите, като в практиката се е утвърдило правилото за плащане на депозит от наемателя за обезпечаване на задълженията му по договора за наем.
istock
Наемателят може да бъде потребител на енергийната услуга само със съгласието на собственика на имота, допълва Павлова. В случай на неизпълнение на задълженията, непозволено увреждане или неоснователно обогатяване, другата страна може да се обърне към съда за защита, съветва министърът.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
3