Покупката на имот от търг винаги е била колкото изгодна, толкова и рискована сделка. Важно е да сме предварително запознати какво става с ипотеката и с останалите възбрани. Ако например искаме да купим жилище на стойност 20 000, а то е ипотекирано за 30 000, трябва ли да доплащаме допълнително 10 000, за да отпадне ипотеката?

При всички случаи ипотеката отпада без да се налага доплащане, категорична е адвокат Антоанета Ненова. Експертът обаче съветва да внимаваме за вписани възбрани от други съдебни изпълнители, защото те не се заличават.

Кои възбрани все пак не се заличават? Ако има възбрана от НАП, възможно ли е НАП да поиска впоследствие от добросъвестния купувач да заплаща дълговете на продавача? НАП винаги са присъединен взискател по делото, посочва юристът.

Не се заличават възбрани, наложени от друг съдебен изпълнител (не този, при който е публичната продан) и обикновено по тези възбрани се дължат суми на други кредитори.

Например длъжникът е взел кредит от банка, взел е заем и от трето лице. Банката инициира търг за имота, а третото лице-кредитор образува изпълнително дело при друг ЧСИ. След публичната продан първият ЧСИ заличава всички тежести, но възбраната на втория ЧСИ може да се заличи само по негово заявление.

Ако знаете, че предстои даден имот да бъде обявен на търг, можете да изпреварите събитията и да го купите директно от собственика, разкрива адвокат Милена Миткова. Това в някои случаи е за предпочитане, заради договорката със собственика и неговото доброволно изнасяне от жилището.

В този случай трябва да се договорите с кредитора (например банка) да вдигне възбраните преди сделката, а след нея да заличи и ипотеката. Обикновено цялата процедура е свързана и с доверителна сметка, по която да платите.