Имот, който се състои от различни части, също може да бъде продаден на части. Нека разгледаме примера с жилище с таванско помещение, гараж и две мазета.
Жилището може да се продаде с едното мазе, а след това таванът – с гаража и другото мазе.
Ако отделно ви предстои и продажба на друг имот, трябва да внимавате за някои особености, свързани с плащането на данъци.
В посочения случай продажбите ще бъдат две, обяснява адвокат Милена Миткова. В един нотариален акт може да има и 15 имота, например при договори за право на строеж. Ако после се продадат наведнъж, продажбата де факто е една. Но де юре са продадени 15 имота, макар продажбата да изглежда една, следователно се третират данъчно.
Ако сте в подобна ситуация, проверете дали попадате в хипотезата на чл.13, ал.1, т.1 от ЗДДФЛ. Тя гласи, че не са облагаеми доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на: до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години.
Продажбата на жилището с мазето със сигурност е продажба на един имот, тъй като мазето е прилежаща част, а не самостоятелен обект/имот. Колебания може да има по отношение на таванското помещение и гаража, тъй като вероятно са отделни самостоятелни обекти – тоест, всеки от тях може да бъде предмет на сделка. Същото не би могло да се случи с мазе, тъй като то не е самостоятелен обект. Вариант е да продадете тавана, като опишете, че го продавате с прилежащите му гараж и мазе.
Най-добрият вариант естествено е да успеете да продадете целия имот наведнъж, но дори да го продадете на два пъти, а следващата продадете и друг имот, няма да дължите данъци. С други думи – всяка година можете да продавате до два имота, разбира се спазвайки законовия срок на придобиване от 5 години.
Вижте още:
Коментари
0