Прехвърлянето на жилище срещу издръжка и гледане от родители на техните деца е стандартна и все по-популярна сделка, но има някои особености, които крият сериозни бъдещи рискове. Вие се задължавате да осигурявате парични средства на родителите си всеки месец, както и да полагате различни грижи за тях.
Преди да подпишете подобен договор, трябва да сте добре запознати с процедурите за сигурност, като например как да докажете грижите си, ако в бъдеще друг наследник предяви претенции към имота. Необходима ли е нотариална заверка на разписките, изготвяне на разписки поотделно и прехвърляне на сумата по отделни банкови сметки?
Договорът за прехвърляне на имот срещу издръжка и гледане е едни договорите, които най-лесно могат да бъдат развалени, предупреждава адвокат Румена Симеонова. Затова много правилно предварително трябва да търсите варианти за доказване на грижите.
Разписките за получените суми не се нуждаят от нотариална заверка на подписа, нито от вашия подпис. Достатъчно е родителите ви със собствения си почерк и подпис да гарантират получаването на парите.
Според Симеонова също така не е необходима отделна разписка за всеки от родителите,ако живеят в едно домакинство. Просто изпишете, че са получили сумата и нека поставят два подписа и всеки от тях трите си имена отдолу или пък единият да напише, че е получил сумата и за двамата.
Това се отнася и за банковата сметка – може да превеждате парите само по сметката на единия родител, но изпишете внимателно основанието за плащаневъв вносната бележка. Например: „Издръжка за Ана и Петър за месец януари“.
Ако сте направили подобрения на имота преди прехвърлянето му срещу издръжка и гледане и евентуално ваш брат/сестра успее да развали договора след смъртта на родителите ви, можете да предявите претенцииза възстановяване на тези разходи в евентуално делбено производство.
Съветът на юриста е да внимавате много с този договор. Трябва често да има свидетели на грижите ви, защото ако договорът е за издръжка и гледане, трябва да докажете и двете. Относно издръжката – по-добрият и лесно доказуем вариант е по банков път, като поне няколко пъти преведете сумите за двамата на сметката и на другия родител, за да не рискувате проблеми, ако са винаги и само на единия.
Но внимавайте – грижите са основното, което може да се оспорва. Дори има тълкуване, че трябва да живеете в едно домакинство с прехвърлителите, за да се грижите за тях. Ако се опасявате от съдебен процес, често си осигурявайте свидетели на грижите за тях. Освен това купувайте лекарствата им с фактури на ваше име и плащайте сметките им за комунални разноски пак от ваше име.
Издръжката в сключеният между вас договор, ако не е фиксирана като сума пари, може да представлява и закупуване от ваша страна на храна, медикаменти, дърва за огрев, заплащане на електроенергия, вода, наем, телефон, кабелна телевизия и прочее, допълва адвокат Денис Моллов.
Разписката е документ, удостоверяващ плащане на едно лице към друго на определена сума пари. Ако случаят е такъв, не е необходима и нотариална заверка на подписите на лицата. Това само би оскъпило издаването на такава разписка.
Ако сумите са уговорени отделно, е добре да има две разписки – за всяко лице-получател, съгласно уговорената с него сума. В случай че се превеждат по банков път, е добре в основанието да се пише месецът, за който се плаща и/или лицето, в чиято полза се внасят парите, при условие че сметката се ползва и от двамата родители.
По думите на Моллов, подобренията на имота преди прехвърлянето му би следвало да бъдат фиксирани в писмена форма между тогавашните собственици на имота (родителите ви) и подобрителя (вие).
При липсата на такава писмена подробна регламентация на тези отношения, би било много трудно да докажете подобрения, още по-малко да претендирате за тяхната стойност при един евентуален делбен процес, последващ развалянето на договора за издръжка и гледане след кончината на родителите ви.
Коментари
0