Според специалистите нормативната база дава право на държавата да избере при отчуждаване дали да обезщети собственика на земя с равностойна от Държавния поземлен фонд (ДПФ) или да го обезщети със заплащане на т.нар. "пазарни" цени, определени от лицензиран оценител.
Липсват официална информация и емпирични данни в какъв случай държавата решава да обезщетява собственика със земи и кога парично.
Практиката държавата да ощетява собствениците с обезщетения под пазарните цени продължава от години, но в последно време придобива застрашителни размери, посочват от бранша и дават пример с отчуждаванията на земеделски земи за изграждането на автомагистрала "Хемус", скоростния път Видин - Ботевград, където според тях разликите между пазарните цени и обезщетенията са в пъти по-ниски, пише в анализа.
Какво става, ако имате земя, за която нямате договор
Според асоциацията продължава да тежи на собствениците на земеделски земи проблемът с т.нар. комасация по ползване или "бели петна". Официална статистика няма, доскоро реалистичното число би било около 2 млн. дка. Към момента под тази форма се обработват приблизително 1,3 млн. дка на година.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0