Според него обаче е задължително да се извърши дълбоко саниране. Досегашната практика - облицоване отвън и поукрасяване, трябва да бъде прекратена, посочи Иванов. По думите му основната цел е да бъде удължен жизненият цикъл на сградите, да се оправят вътрешните инсталации. Експертът не скри, че при такъв тип саниране е редно да има финансиране и от собствениците на жилищата, което ще стане трудно. В това отношение е редно държавата да се намеси и да се мисли за нисколихвени дългосрочни кредити или някакви други механизми, които да улеснят хората, обясни Иванов.
През първите 5 месеца на годината 7,5 на сто от строителните фирми, вписани в професионалния регистър, са прекратили дейността си. Очаква се през следващите няколко месеца още поне 500 да направят същото, прогнозира още акад. Ячко Иванов.
Строителният бранш е най–големият работодател в Европа, посочи експертът. Той уточни, че секторът дава 9,9 процента от Брутния вътрешен продукт на континента. Той осигурява хляб на 14,9 милиона работници, допълни Иванов. Освен това от сектора зависят – пряко или косвено, още над 43 милиона служители от други индустрии.
През последните години браншът изпитва затруднения в цяла Европа, допълни Иванов. По думите му у нас причините строителните компании да спират дейността си са много. Като основни той посочи неразплащането с фирмите, както и липсата на нови проекти на общините и държавата.
Най-засегнати от ситуацията са малките компании, които не разполагат с финансов ресурс, допълни Иванов. Според него обаче затруднения изпитват и средните, и големите фирми, защото банките отказват да им отпускат кредити.
По данни на НСИ произведената продукция от бранша за първото тримесечие на 2022 г. е намаляла с 14,1 процента или с близо 2,7 милиарда лева, каза още Иванов. По думите му спадът в инженерното строителство е с над 16,4 на сто, а в сградното - с повече от 12 процента. Макар и в криза, секторът се мъчи да работи и през първото тримесечие на годината има и успехи, най-вече заради увеличението в издаването на разрешения за строителство на сгради, допълни експертът.
МРРБ
Строителният бранш е пред колапс
Надеждите за стабилизирането и развитието на строителния сектор са свързани с Плана за възстановяване и устойчивост на България, посочи акад. Иванов. Според него мястото на бранша е в стълба "Зелена България", свързан с развитието на нисковъглеродна икономика и прилагането на мерки за повишаване на енергийната ефективност на жилищните, публичните и бизнес сградите, както и за насърчаване на производството на енергия от възобновяеми източници.
Браншът е свързан с прилагането на серия от планираните реформи, бе позицията на Иванов. Той акцентира върху нуждата от повишаване на енергийна ефективност на сградния фонд в страната, включително на многофамилните жилищни сгради. Секторът ще може да разчита и на инвестициите, които трябва да се реализират по Програмата за финансиране на единични мерки за енергия от възобновяеми източници в едно- и многофамилни сгради, допълни експертът.
istock
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
3