Когато голям апартамент се отдава под наем, обикновено цената е твърде висока за семейство. При това положение единствен вариант остава даването на стаите поотделно. Тогава изниква въпросът какъв договор е най-подходящ в случая – отделен или общ.

Първият вариант е няколко наематели да обитават различни стаи от едно жилище, като наемодателят е сключил отделен договор с всеки един от тях, обясняват експерти. В този случай наемодателят следи за изпълнението на задълженията на всеки договор и може да има претенции единствено към неизправния (най-често случващото се е някой да не плаща наема). Останалите наематели не трябва да бъдат засягани, независимо че живеят в едно и също жилище.

Друг възможен случай е жилището да е наето от няколко наематели, но наемодателят да е сключил с тях един общ договор. В случая задължението (плащането на наема) е делимо и ако някой от наемателите не плаща своя дял от наема, то наемодателят не бива да бъде принуждаван да приеме частично плащане.

Законът защитава наемодателя и той може да развали договора, независимо че останалите (или част от тях) са били добросъвестни. Изрядните наематели могат да си спестят неприятностите по изваждането им от жилището, ако уредят проблема помежду си, като на първо време доброволно поемат дяла от наема на неизправния наемател, докато си намерят нов съквартирант.

Хазяинът обаче не може да ги задължи за такъв вариант, тъй като в договора не е изрично уговорено наемът да се дължи от всички. В този случай договорът не може да бъде развален частично, тъй като жилището е наето като неделима вещ. Затова законът позволява наемодателят да прекрати договора изцяло, като за това предварително връчи на наемателите писмено предупреждение, в което е посочен подходящ срок за плащане на наема и е фиксирана датата за прекратяване на договора.

Обикновено се разчита на това квартирантите да са качествени и да останат в имота в пълен състав докрай, коментира брокер Румяна Атанасова. Ако някой реши да напусне – си намират друг, но изплащат сумата по наема. За тях може да се мисли като за едно цяло. Ако плащат – не пречи да живеят с един по-малко.

Брокер Десислава Щебетовска пък съветва да се сключи договор за наем с всеки един наемател поотделно. Във всеки договор трябва точно и ясно да е описано коя част от жилището ще ползва конкретният наемател, какво обзавеждане (ако има такова) ще ползва лично той и кое от обзавеждането и помещенията ще се ползва заедно с другите наематели (кухня и кухненско обзавеждане, баня, тоалетна и др.).

Много е важно точно да се определи каква част от разходите, свързани с ползването на жилището, ще трябва да заплаща всеки един от наемателите (ток, вода, ТЕЦ) и как ще става плащането към съответната инстанция. Това се договаря в договора за наем.

И не на последно място – всички, които ще ползват жилището, трябва да си допаднат и да могат да живеят заедно. За наемодателя е важно да си получи месечния наем от всеки един поотделно, както и да няма неплатени сметки за жилището.


Очакваме Вашите въпроси и запитвания по казуси на pariteni@netinfocompany.bg. Ние ще търсим нужните Ви отговори и ще предлагаме ефективните решения според експертите в съответните области.