До 20% ще се увеличат цените на имотите заради строителните материали и новата наредба. Това са очакванията на бранша за жилищния пазар у нас през следващите години.
До този извод достигнаха ескпертите, взели участие във виртуалния Форум Реал - ЖИЛИЩА. В конферентната програма участваха водещи анализатори, инвеститори, архитекти, строители, производители, търговци, финансови експерти, които дискутираха актуални теми и иновации, определящи тенденциите в жилищното строителство.
Категоричните данни на Националният Регистър за Ново Строителство и Реконструкции - www.bcc.bg сочат спад от 13,73% на обемите на стартирало строителството за 2020 г.
Новите жилища поскъпват заради наредба
В същото време през първите три месеца на 2021 г. се появи положителна тенденция свързана с жилищно строителство. Освен ръст от 13,71%, изграждането на градски жилища продължава да е най-значимият сегмент, който е в основата на цялостното представяне на сградната строителна индустрия.
За периода има общо 922 342 кв. м жилищни площи, които преминаха в етап строеж. За първото тримесечие, жилищното строителство бележи увеличение от 9,4% за района на София-град, като достига 393 035 кв. м.
Дванадесет месеца след началото на кризата причинена от Ковид-19, инвестиционната активност в сегмента се възвърна със значителни темпове, като тенденцията от последните месеци на 2020 г. продължават и през първото тримесечие на 2021 г. В района на Пловдив има 93,82% ръст на новите жилищни проекти с обща стартирана площ от 178 921 кв. м.
Сектор жилища продължава да бележи все по-високи нива на реализация, отчитат експертите, взели участие във форума.
С колко поскъпнаха жилищата у нас
Панелистите консенсусно се произнесоха, че новата наредба е изключително непрактична и необмислена, ще оскъпи строителството и не помага на никого в актуалния си вид.
Търсят се апартаменти с по-голяма площ. Не се наблюдава балон, търсенето на жилища, достига до нивата от 2019 г., отчитат специалистите в бранша. Според тях, цените на имотите ще се повишават, не само заради инфлация и международните пазари.
Затворените комплекси са предпочитани заради липсата на качествена градска среда. От друга страна, българинът не обича да плаща за общи пространства в затворените комплекси.
От Форума обръщат внимание и на изключително ниските нива на лихвите по ипотечното кредитиране.
Конкуренцията между банките е много силна и разликите в процентите е изключително малка. Това са предпоставки за все по-голяма инвестиционна активност, както от страна на крайните купувачи така и за инвеститорите, отбелязват експертите.
Апартамент в София 4 пъти по-скъп от този във Видин
Продажбите на зелено са много рисковани за инвеститорите в момента, особено заради много голямото увеличение на строителните материали в последните месеци. Над 60 млрд. са спестяванията на частни лица в банките, които ако усетят силната инфлация ще инвестират, като голяма част ще се насочат към недвижимите имоти, счита браншът.
Според експертите, строителството е по-малко засегнато от кризата, за сметка на други сектори, като очакват евентуално то да бъде засегнато след 2-3 години, като за момента няма такива сигнали.
COVID-19 обърна търсенето на жилища у нас
Възрастовата граница на клиентите слиза надолу - от 24 г. По-възрастното население е много по-предпазливо. При по-младото поколение обаче се преговаря много по-детайлно и отнема повече време. Но пък младите са много по-отворени към иновациите при новото строителство.
Запазва се ножицата между цените, при покупка "на зелено" и при акт 16 - около 15%. Тя е функция от много фактори, като например капиталовите възможности на инвеститора.
Всички участници на Форума се обединиха около положителни тенденции за пазара на жилища и изразиха оптимизъм за развитието му в средносрочен аспект.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg
Коментари
0